Kościoły św. Mikołaja i św. Łukasza położone są na starówce turystycznego miasteczka Kotor. Gdy do tamtejszego portu dotarł statek z 2,5 tys. gejów na pokładzie, oba kościoły na kilka godzin zamknęły możliwość zwiedzania. Komercyjny prom Celebrity Silhouette (reklamujący się jako przyjazny dla mniejszości seksualnych) odbywał "największy gejowski rejs w Europie" po Morzu Śródziemnym z Wenecji na Korsykę. Kotor był jednym z przystanków wycieczki.
Turyści, którzy chcieli odwiedzić kotorskie świątynie, mogli znaleźć jedynie kartkę na drzwiach kościoła św. Mikołaja informującą, że "z przyczyn nagłych kościół będzie przez kilka godzin zamknięty". Obie świątynie należą do Serbskiego Kościoła Prawosławnego, który ostro sprzeciwia się wszelkim publicznym manifestacjom orientacji homoseksualnej.
Poza tym gości nie spotkały w miasteczku żadne inne przejawy dyskryminacji. Vasilije Kusovac, dyrektor portu w Kotorze, uważa, ze tym razem zarówno miasteczko, jak i Czarnogóra "zdały test szacunku dla odmienności". Miesiąc temu w czasie parady gejowskiej w innym turystycznym kurorcie w Czarnogórze, Budvie, w której brało udział 120 osób, doszło do zamieszek. Antygejowscy aktywiści rzucali w kierunku uczestników parady butelki i kamienie. Kilka osób zostało rannych, aresztowano 20 najbardziej krewkich protestujących. Organizatorom imprezy grożono śmiercią.
Proeuropejskie władze Czarnogóry pracują nad zmianą postawy społeczeństwa wobec mniejszości seksualnych. W maju czarnogórska Rada Antydyskryminacyjna przedstawiła plan, który w najbliższych pięciu latach ma spowodować zmniejszenie nietolerancyjnych postaw i ułatwienie życia w kraju przedstawicielom społeczności LGBT.
Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!