Staniszkis: Konieczna odbudowa państwa. Jesteśmy w sytuacji podobnej do tej 1918 roku

- Niezbędne jest pokazanie Polakom, że konieczna jest odbudowa państwa, że jesteśmy w sytuacji podobnej do tej z roku 1918 - radzi PiS, jak wygrać wybory, socjolog, prof. Jadwiga Staniszkis. - Platforma zdaje się wierzyć, że już tylko sztuczki, triki i uniki utrzymają ją przy władzy. Lecz w dłuższej perspektywie Tusk jest do odstrzału - stwierdza w rozmowie z tygodnikiem ?W sieci?.

- Na pewno Kaczyńskiemu sprzyja narastające przekonanie o przegranej PO wewnątrz tej partii, to go bardzo wzmacnia - stwierdza Jadwiga Staniszkis w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

"Tusk nigdy nie miał charyzmy"

- Trudno np. zrozumieć, dlaczego nie bronią Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, dlaczego nie staną do tej walki. Ona ma swoje wady, ale nie jest tak, że nie ma atutów, sama je kilkukrotnie wskazywałam. A jednak Platforma zdaje się wierzyć, że już tylko sztuczki, triki i uniki utrzymają ją przy władzy. Lecz w dłuższej perspektywie Tusk jest do odstrzału - mówi.

Pytana przez braci Karnowskich, gdzie jest charyzma Tuska, odpowiada. - Nigdy jej nie miał.

Kolejne wygrane PO tłumaczy zmęczeniem wyborców PiS-em. - To było zmęczenie partią Kaczyńskiego, zmęczenie stawianiem ludziom wymagań zbyt dużych, ustawiania poprzeczki zbyt wysoko - stwierdza socjolog.

"Jesteśmy w sytuacji podobnej do tej z roku 1918"

Karnowscy pytają też, czy Kaczyński może coś zrobić, by nie przegrać wyborów? - Ta szansa jest przede wszystkim w samym Prawie i Sprawiedliwości. Kaczyński musi przełamać siebie i ściągnąć z powrotem wielu ludzi, którzy od jego partii w ostatnich latach odeszli i są w PJN, Solidarnej Polsce i Republikanach.

- Dziś to partia zbyt wyjałowiona, brakuje osobliwości, młodości, energii. Trzeba ją odmłodzić, zdynamizować, dodać wiedzy i kompetencji. Niezbędne jest pokazanie Polakom, że konieczna jest odbudowa państwa, że jesteśmy w sytuacji podobnej do tej z roku 1918 - sugeruje Staniszkis.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: