Jak rozładować korek na dwupasmówce? W Polsce się nie da [5 PRZYKŁADÓW]

Jak rozładować korek na dwupasmówce ze zwężeniem? Najlepszym rozwiązaniem jest "jazda na suwak". Niestety sprawdza się jedynie w teorii, bo spora część kierowców woli blokować lewy pas. Robią to kierowcy osobówek, ciężarówek, nawet policjanci.

Polscy kierowcy nie potrafią jeździć na suwak. Przykłady aroganckiego zachowania znacie pewnie z autopsji. Wystarczy, że na waszej trasie po mieście czy autostradzie pojawi się zwężenie drogi i nakaz jazdy jednym pasem, a już pojawia się problem.

Prawidłowa jazda na suwak powinna wyglądać tak:

- Kierowcy stoją na dwóch pasach, także na tym, na którym np. remontowana jest studzienka. Dojeżdżają do zwężenia i ten z pasa obok ma obowiązek go przepuścić, dopiero potem sam przejedzie. I tak z kolejnymi kierowcami - jeden z prawej, jeden z lewej - jak ząbki w suwaku. Dzięki temu ruch jest płynny. Korek na 120 aut może skrócić się o połowę - tłumaczy instruktor jazdy Waldemar Pietraszewski.

Dzięki popularności kamer instalowanych przy przedniej szybie samochodu dostajemy coraz więcej przykładów, jak wygląda to w praktyce. Filmy dokumentujące absurdy związane z blokowaniem pasa cieszą się sporą popularnością na portalu Wykop. Prezentujemy pięć przykładów zachowań kierowców.

1. Kierowcy TIR-ów: Żeby się k... wa rozblokowało, głupku jeden

- Dlaczego blokujecie pas? - Żeby się k..wa rozblokowało, głupku jeden.

174 tys. internautów obejrzało dialog, z którego dowiadujemy się o absurdalnej taktyce kierowcy tira, który uznał, że najlepszym sposobem na rozładowanie korków jest... zablokowanie jednego z pasów ruchu.

 

2. Kierowca BMW dyktuje tempo jazdy

Zwężenie na dwupasmówce przed Zieloną Górą. Kierowca ze Świebodzina postanowił dyktować tempo jazdy lewym pasem. Spacerową prędkością doprowadzał do szału jadących za nim. - Jasne, lewy pas zbudowano po to, żeby stał pusty i ładnie wyglądał - ironizują internauci.

Zobacz wideo

3. Gwałtownie hamuje, a następnie tamuje ruch

Kierowca w srebrnym mercedesie na początku gwałtownie zahamował, a następnie postanowił nie wpuścić nikogo za sobą na lewy pas. Przed nim otwierała się długa prosta, ale chęć złośliwej sprawiedliwości okazała się większa od komfortowej jazdy.

 

4. Próbowali go zablokować trzy razy

Kierowcy na prawym pasie często nazywają jadących po ich lewej stronie "cwaniakami", choć nie zdają sobie sprawy, że to właśnie ci kierowcy zachowują się zgodnie z przepisami. "Cwaniaków" karzą więc blokowaniem pasa. Tutaj widzimy trzy takie próby, które mogły się skończyć wypadkiem.

 

5. Nie wszyscy policjanci znają przepisy?

- Okolice Czechowic-Dziedzic. Zwężenie drogi przed Pszczyną. Chciałbym zaznaczyć, że nie jestem wrogiem policji, a wrogiem głupich zachowań wynikających z nieznajomości prawa - pisze użytkownik Husaria28 na portalu YouTube.

 

6. Jak powinniśmy jeździć?

"Jedź bezpiecznie" - reportaż TVP Kraków mimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Bo mimo że drogi mamy coraz lepsze, to jednak nadal jako kierowcy jesteśmy daleko z tyłu do zachodniej Europy.

 

Na koniec porównanie, jak jazda na suwak wygląda na niemieckich drogach.