"Pokażemy, że monopol na przemoc ma państwo, a nie bandyci". Rządowa strategia walki z kibolami [4 OBIETNICE]

Po niedzielnej bójce na plaży między kibicami Ruchu Chorzów a meksykańskimi marynarzami rząd zapowiada zmianę strategii walki ze stadionowymi chuliganami. W planach m.in. większa ochrona świadków i mniej kar w zawieszeniu.

Premier Tusk spotkał się dziś z ministrami: spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem, sprawiedliwości - Markiem Biernackim oraz wiceprokuratorem generalnym Markiem Jamrogowiczem, aby omówić sposoby walki z przestępczością wśród fanów sportu. Na konferencji prasowej po spotkaniu zaprezentowano najważniejsze punkty wdrażanej przez rząd strategii. Oto jego 4 obietnice.

1. Bandyci bez monopolu na przemoc

- Mamy nie tyle do czynienia ze środowiskami kibicowskimi czy z fanami piłki nożnej, nie mamy też do czynienia z jakimikolwiek elementami politycznymi. Mamy do czynienia po prostu z bandytami - oświadczył minister Sienkiewicz. - Mamy wspólne przekonanie, że uda się pokazać, iż monopol na przemoc ma państwo, a nie bandyci - dodał.

2. Koniec z nadużywaniem "zawiasów"

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki ostro skrytykował nadużywanie przez sądy kar w zawieszeniu. - Sytuacja jest po prostu tragiczna - powiedział, oceniając takie orzeczenie sądu wobec kibiców, którzy napadli na dzieci biorące udział w turnieju sportowym.

- Kary w zawieszeniu są przez sądy nadużywane. Kilkaset tysięcy ludzi w Polsce ma karę w zawieszeniu po raz kolejny - podkreślił. - Pracujemy nad projektem zmiany Kodeksu karnego, w którym będzie zmiana w tym zakresie - zapowiedział.

3. Dokuczliwe kary dla chuliganów

W ramach zmian w Kodeksie karnym mają być też nowe przepisy dotyczące tych typów przestępczości, które często mają miejsce w środowisku kiboli. - Dokładnie przejrzę wszystkie przepisy dotyczące takiej przestępczości, jak wybryki chuligańskie, pobicia. Będziemy się starali sprawić, żeby kara za to stała się karą dokuczliwą - zapowiedział Marek Biernacki.

4. Bezpieczny świadek

Jedną z podstawowych trudności w walce z chuliganami stadionowymi jest niechęć świadków do współpracy z organami ścigania. Dlatego Marek Biernacki zapowiedział zmiany mające na celu zapewnienie im większego bezpieczeństwa. - Bardzo ważna jest dla mnie ustawa o ochronie świadka. Ten projekt jest w końcowym etapie przygotowania. Do końca roku będę chciał go wprowadzić - zapowiedział.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: