Afera z danymi pacjentów. "Jeden z największych skandali powojennych Niemiec"

"Der Spiegel" ujawnił handel niedostatecznie zabezpieczonymi danymi pacjentów i lekarzy, który prowadziło centrum rozliczeniowe dla aptek. Odbiorcami danych jest amerykańska firma badająca rynek farmaceutyczny.

Poufnymi danymi pacjentów i lekarzy handluje monachijskie Centrum Rozliczeniowe dla Aptek, VSA - podaje "Der Spiegel". Do grona jego klientów należy operujący w ponad 100 krajach świata amerykański koncern IMS Health. Firma ta badająca rynek farmaceutyczny śledzi, według własnych informacji, stan zdrowia ponad 300 mln pacjentów, w tym "42 mln osób posiadających społeczne ubezpieczenie zdrowotne" w Niemczech. "W przypadku wielu z nich można odtworzyć historię choroby począwszy od 1992 roku" - to zapis z dokumentu korespondencji wewnętrznej firmy.

Hamburski tygodnik "Der Spiegel" jest w posiadaniu oferty IMS z kwietnia 2012 skierowanej do francuskiego koncernu farmaceutycznego Sanofi-Aventis. Amerykańska firma oferuje w nim za sumę 86 400 euro informacje z recept na insulinę z "danymi osób indywidualnych" i "comiesięczną aktualizacją przez rok".

Handel receptami jest legalny, ale

Generalnie można w Niemczech handlować danymi z recept, jeśli dane te są odpowiednio zaszyfrowane przy przekazywaniu i ich wykorzystywaniu. Nawet niekompletne dane czy zaszyfrowane przekazywane koncernom farmaceutycznych są interesujące dla firm badających rynek.

Przy przesyłaniu recept do Centrum Rozliczeniowego dla Aptek VSA dane osobowe pacjentów przekazywane są jedynie w formie zaszyfrowanego kodu składającego się z 64 cyfr, który jest łatwo odczytać i przyporządkować numerowi ubezpieczenia pacjenta, co potwierdzają dokumenty, które znajdują się w posiadaniu redakcji Spiegla. Firmie badającej rynek farmaceutyczny są przekazywane także informacje o płci pacjentów. Za dane z jednej recepty wystawionej niemieckiemu pacjentowi amerykański IMS płaci VSA poniżej 1,5 centa.

"Jeden z największych skandali powojennych Niemiec"

Dzięki niedostatecznemu zaszyfrowaniu danych, koncerny farmaceutyczne mogły pozyskać informacje o tym, jakie lekarstwa wypisują lekarze. W ten sposób producenci leków mogą kontrolować pracę swoich przedstawicieli handlowych oraz sprawdzać, czy po ich wizycie w gabinetach lekarze częściej wypisują leki konkretnego producenta.

Strażnicy bezpieczeństwa danych osobowych nazwali handel informacjami z recept "jednym z największych skandali z danymi osobowymi w historii powojennych Niemiec". Spiegel już w 2012 roku pisał o nielegalnym handlu danymi z recept. Wtedy jeden z pracowników firmy pharmafakt zajmującej się przetwarzaniem danych posądził kilka centrów rozliczeniowych o nielegalny handel milionami danych z recept.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed