Migalski wycofuje pozew wobec Sikorskiego za wpis "Kłamie Pan" na Twitterze

Po krótkiej wymianie zdań z Radosławem Sikorskim na Twitterze, europoseł Marek Migalski zdecydował, że wycofa pozew przeciwko szefowi polskiej dyplomacji. Wcześniej Migalski poczuł się obrażony twitterowym wpisem Sikorskiego, w którym ten zarzucił mu kłamstwo, i zapowiadał podjęcie kroków prawnych.

Pierwotnie do sporu między politykami doszło w lipcu na Twitterze. Migalski napisał, że MSZ ujawniło nazwiska kilkudziesięciu opozycjonistów białoruskich, którym dano diety za udział w konferencjach. Przez to Łukaszenka oskarżył ich o zdradę państwa i służbę wrogom Białorusi. Sikorski odpowiedział na zarzuty Migalskiego, pisząc: "Kłamie Pan. Nikt za udział w konferencjach przy udziale mediów nie był represjonowany".

Migalski chciał załatwić sprawę polubownie

Problem polega na tym - jak zauważa "Rzeczpospolita", która dziś opisała sprawę - że Migalski nigdzie nie napisał, że opozycjoniści białoruscy byli represjonowani za to, że brali udział w konferencjach, ale za to, że za swoją obecność przyjęli diety.

Europoseł zaznaczał, że chciał załatwić sprawę z Sikorskim polubownie, ale mu się to nie udało. - W poniedziałek wysłałem do szefa MSZ e-mail z wezwaniem przedprocesowym, w którym domagałem się opublikowania na Twitterze przeprosin za zarzucenie mi kłamstwa - powiedział w rozmowie z "Rz".

Minister miał 48 godzin, by odpowiedzieć na propozycję Migalskiego, jednak tego nie zrobił. - Pozostała mi droga sądowa - mówił europoseł.

Migalski w pozwie domagał się przeprosin oraz wpłaty 5 tys. zł na rzecz fundacji Białoruski Dom w Warszawie.

Sikorski: "Nie skłamał Pan, zwracam honor"

Dziś jednak obaj politycy zdołali dojść do porozumienia. Po krótkiej wymianie uprzejmości na Twitterze, w której europoseł przyznał, że nigdy nie twierdził, że to działanie MSZ sprowadziło represje na białoruskich opozycjonistów, ale że jedynie mogło sprowadzić, minister Sikorski przyznał, że teraz wszystko jest dla niego jasne. "W takim razie nie skłamał Pan, zwracam honor" - napisał szef dyplomacji. Na zakończenie dyskusji Marek Migalski stwierdził, że wobec takiego obrotu sprawy on wycofuje pozew. "Ściskam prawicę i do zobaczenia przy wspólnej pracy na rzecz wolnej i demokratycznej Białorusi" - podsumował europoseł.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: