"Politycy są ignorantami czy cynikami?" - Balicki o "nieludzkim" zakazie stosowania medycznej marihuany

- Polityka narkotykowa przynosi szkody. Jedną z nich jest narkofobia - przekonywał w Radiu TOK FM Marek Balicki, były minister zdrowia. I tłumaczył, że państwo powinno zezwolić na używanie marihuany do celów medycznych. Na świecie staje się to standardem. W Polsce to wciąż problem. - Politycy są ignorantami czy cynikami? W tym wypadku chyba zwyciężył cynizm - mówił Balicki.

Rośnie grupa państw, które umożliwiają używanie marihuany do celów medycznych. Wśród nich są już m.in. Stany Zjednoczone, Austria, Czechy, Finlandia, Izrael, Holandia, Portugalia czy Hiszpania. I choć wiele badań potwierdza przydatność marihuany w leczeniu np. przewlekłego bólu, w Polsce jest ona zakazana.

"Nieludzki zakaz"

- Polityka narkotykowa nie tylko nie daje efektów, ale przynosi dodatkowe szkody. Jedną z nich jest narkofobia utrwalona w naszej kulturze - mówił w Radiu TOK FM Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie i były minister zdrowia. W rezultacie restrykcyjnego podejścia do narkotyków ilość zużywanej w Polsce morfiny czy innych uśmierzających ból opioidów jest nawet kilkunastokrotnie mniejsza niż w Europie Zachodniej.

- Nieludzkie jest, kiedy państwo zakazuje stosować substancję, która ma potwierdzone znaczenie terapeutyczne w wielu chorobach. Rozumiem, że do pewnego momentu wiele rozsądnych osób wierzyło, że szalenie restrykcyjna polityka może dać jakieś efekty. Ale teraz wiemy, że strategie ONZ i to, co dzieje się w USA, to jedna wielka porażka - przekonywał gość Radia TOK FM.

"Politycy są ignorantami czy cynikami? Zwyciężył cynizm"

Balicki chciał usunąć marihuanę z listy niedozwolonych w medycynie środków. Dlatego w poprzedniej kadencji Sejmu jako poseł przedstawił poprawkę ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. - W czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości poprawka przeszła. I nagle coś się stało, rząd się przestraszył i w ostatnim momencie się wycofał - wspomina były parlamentarzysta.

Były minister zdrowia tłumaczył, że w USA problem zaczyna się niuansować, zauważając, że marihuana należy do miękkich narkotyków. W Polsce żadnych podobnych rozróżnień nie ma, a opinia publiczna popiera restrykcyjną politykę narkotykową. Dlatego, zdaniem Balickiego, Platforma mogła po prostu stwierdzić, że pójdzie za głosem społeczeństwa. - Politycy są ignorantami czy cynikami? W tym wypadku chyba zwyciężył cynizm - zastanawiał się były poseł.

"Zadaniem medycyny jest ulżenie w cierpieniu"

Balicki przekonywał, że na rynku znajdują się o wiele bardziej niebezpieczne leki. Nadużywane są antybiotyki, a środki przeciwbólowe bez recepty powodują kilka tysięcy zgonów rocznie. - Trzeba przypomnieć, że zadaniem medycyny jest nie tylko wyleczenie pacjenta, ale jeśli leczenie jest trudne, głównym zadaniem jest ulżenie w cierpieniu. Polska medycyna za mało o tym pamięta - stwierdził Balicki.

Więcej o: