Komendant policji zdjął krzyż, ruszyła krucjata. "Obraza uczuć religijnych"

Obrazę uczuć religijnych oraz dyskryminowanie policjantów katolików zarzucają komendantowi Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą oraz politycy PiS - informuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Komitet pisze w tej sprawie do prokuratora okręgowego, senator - do ministra i prokuratora generalnego, poseł - wszędzie, gdzie się da.

Wczoraj komitet przysłał do "Gazety" kopię listu adresowanego do Krzysztofa Olesia, szefa Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Informuje, że "komendant policji w Radomiu inspektor Karol Szwalbe w czerwcu i lipcu 2013 r. nakazał usunąć krzyże z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jej komisariatów. Sekretarkę, która sprzeciwiła się usunięciu krzyża, przesunął dyscyplinarnie na inne, niższe stanowisko. Namawiał też policjantów, by nie szli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę".

Zachowaniem Szwalbego zaniepokojony jest też radomski senator PiS Wojciech Skurkiewicz. O wyjaśnienie sprawy poprosił ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

- Komendant miał prawo usunąć krzyż ze swojego gabinetu czy z sekretariatu, ale nie z części wspólnych, np. ze świetlicy - uważa. - Chciałbym, żeby sytuacja była jak najszybciej wyjaśniona. Nie oczekuję od komendanta wojewódzkiego decyzji personalnych, ale na pewno jakaś rozmowa wyjaśniająca z komendantem Szwalbem powinna być przeprowadzona.

Cały artykuł przeczytasz w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" .

Więcej o: