"DGP": Niespotykana w wolnej Polsce inwigilacja ws. zabójstwa Papały. Inspektor, która kierowała śledztwem, usłyszy zarzuty?

Łódzka prokuratura weryfikuje podsłuchy oraz materiały z pracy agentów, które przez lata gromadzili śledczy z grupy "Generał", wyjaśniającej okoliczności śmierci gen. Marka Papały. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", prokuratorzy zamierzają postawić zarzuty inspektor Małgorzacie W., która kierowała specgrupą.

Przez lata grupa "Generał" zgromadziła zapisy tysięcy godzin podsłuchów, informacji od agentów, zdjęć i filmów z ukrycia znanych polityków, biznesmenów i funkcjonariuszy. Jak pisze "DGP", śledczy zajmujący się wyjaśnianiem śmierci gen. Papały, stosowali inwigilację na niespotykaną w wolnej Polsce skalę. Świadczy o tym chociażby zainstalowanie podsłuchu pod trumną, w której złożono zwłoki Papały. - Chciano poznać ostatnie słowa, które skierują bliscy do zmarłego. Mogło tam paść coś, co posunęłoby sprawę do przodu - mówi w rozmowie z dziennikiem jeden z funkcjonariuszy, który widział dokumenty wytworzone przy tej operacji.

Prokuratorzy bliscy postawienia zarzutów?

Dziennik nieoficjalnie dowiedział się, że łódzcy prokuratorzy weryfikują materiały z pracy agentów, które przez lata gromadzili śledczy z grupy "Generał" i są bliscy postawienia zarzutów karnych płk Małgorzacie W., która niemal od momentu zabójstwa do 2010 roku dowodziła pracą śledczych. "DPG" nie precyzuje jednak, jakiej treści miałyby być to zarzuty.

"DGP" zapytał policję, co dziś dzieje się ze zgromadzonymi w trakcie śledztwa grupy "Generał" materiałami oraz czy stenogramy, nagrania podsłuchów telefonicznych i z ukrytych kamer były niszczone, jeśli okazywało się, że nie mają znaczenia dla sprawy. W odpowiedzi gazeta dowiedziała się, że żadne z dokumentów nie były niszczone ani archiwizowane.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej" >>

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: