Miecugow uderzony na Przystanku Woodstock podczas programu na żywo [WIDEO]

Grzegorz Miecugow został zaatakowany przez jednego z uczestników Przystanku Woodstock, który wskoczył na scenę, gdy dziennikarz prowadził w Akademii Sztuk Przepięknych na żywo "Szkło kontaktowe". Napastnik szybko został wyprowadzony przez ochronę, podczas gdy publiczność - w akcie sprzeciwu wobec przemocy - zaczęła skandować: "Przepraszamy!". Mężczyzna, Oskar W., jeszcze dziś ma usłyszeć zarzuty.

Grzegorz Miecugow w ramach Akademii Sztuk Przepięknych prowadził na żywo piątkowe wydanie "Szkła Kontaktowego". Podczas występu na scenę nagle wdarł się młody mężczyzna. Wymachując kartką z napisem "TVN kłamie", zbliżył się do dziennikarza i trzykrotnie uderzył go w twarz. Kiedy współprowadzący program Artur Andrus zaczął się podnosić, żeby zainterweniować, na scenę wkroczyli ochroniarze, którzy szybko obezwładnili napastnika.

- Tak się trafia na YouTube. Człowiek chciał zaznaczyć swoją obecność - skomentował ze sceny Andrus. Publiczność w czasie samego incydentu wybuczała sprawcę, a po tym, jak mężczyzna został wyprowadzony z sali, zaczęła spontanicznie skandować na stojąco: "Przepraszamy! Przepraszamy!".

- Już dobrze. Nic się nie stało - odpowiedział publiczności Miecugow, który następnie już bez przeszkód skończył prowadzenie programu.

 

"Nie będzie tolerancji dla takich zachowań"

- Na Przystanku Woodstock nie ma tolerancji dla nieodpowiedzialnych zachowań i tak będzie w tym przypadku. Sprawca tej strasznie przykrej - także dla nas, organizatorów - sytuacji został ujęty i poniesie konsekwencje - powiedział Krzysztof Dobies, rzecznik Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

-Wyrażamy szacunek wobec widowni i społeczności Akademii Sztuk Przepięknych, która przez kilka minut skandowała "Przepraszamy". WOŚP dołącza się do tych słów. Bardzo się cieszymy, że razem z Grzegorzem Miecugowem możemy wszystkich zaprosić na sobotni, drugi odcinek "Szkła kontaktowego" z ASP - dodaje.

Dziś zajście skomentował sam Jurek Owsiak. - Zawsze w życiu bałem się fanatyków: religii, miłości. Wczoraj mieliśmy do czynienia z takim kimś. I on nie zmieni naszych zasad. Każdy z was może wejść na tę scenę. Ten jeden wariat nie zmieni mojego myślenia, że można się spotkać w wielkim tłumie. Wy, wczoraj, powiedzieliście chóralnie: "Przepraszamy". Nikt nigdy nie przeprasza, to się w tym kraju nie dzieje. A wy przeprosiliście. To było wspaniałe. Kochajmy się nawzajem! - mówił ze sceny Akademii.

Zobacz wideo

Oskar W. jeszcze dziś usłyszy zarzuty

- Mężczyzna, który zaatakował dziennikarza został natychmiast ujęty przez ochronę festiwalu, a następnie odprowadzony do polowego posterunku policji. Grzegorz Miecugow złożył już zeznania i obecnie policja prowadzi postępowanie w tej sprawie. Zależy nam, żeby ten człowiek poniósł konsekwencje - mówi w rozmowie z nami rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies.

Napastnik to 25-letni mieszkaniec Białegostoku Oskar W. i jeszcze dziś usłyszy zarzuty. Jak informuje lubuska policja, będzie to zarzut zakłócenia przebiegu imprezy masowej, za co grozi mu grzywna nie mniejsza niż 120 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Postawiony mu będzie również zarzut z art. 43 Ustawy Prawo Prasowe, mówiący o tym, że kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

To nie jest pierwszy taki incydent

Mężczyzna nie był wcześniej karany, choć to nie pierwszy raz, kiedy sprowokował incydent na Przystanku Woodstock. W zeszłym roku zaatakował werbalnie z widowni prezydenta Bronisława Komorowskiego i Jurka Owsiaka. Dwa lata wcześniej podczas spotkania z Jerzym Buzkiem pytał byłego premiera, czy ma pochodzenie żydowskie.

Grzegorz Miecugow odniósł się do wczorajszego incydentu w rozmowie z Piotrem Markiewiczem z Tokfm.pl. - Ten człowiek jest zadymiarzem. Jego istnienie polega na tym, że gdzieś się da zauważyć. I ja to akceptuję. Prowadząc program na żywo liczę się z tym, że zdarzą się rzeczy nieprzewidywalne. Nie mogę się obrażać. Choć nie do zaakceptowania jest dla mnie przemoc, czyli bicie innego człowieka w miejscu publicznym - powiedział.

- Od drobnych rzeczy się zaczyna i nie można odpuszczać. W latach 30. porządni Niemcy odwracali oczy od tłuczonych witryn sklepów, a potem był Holocaust. Wojna zaczyna się od żartów z innych nacji - przestrzega Miecugow. - Dlatego ja mu nie odpuszczę. Złożyłem doniesienie na policję. Ja sobie na to nie zasłużyłem - dodał dziennikarz. Widownia przyjęła te słowa entuzjastycznie.

Z Grzegorzem Miecugowem rozmawia dziś na scenie Akademii Sztuk Przepięknych dziennikarz serwisu Tokfm.pl Piotr Markiewicz. Początek panelu o 13:30. Zapraszamy do relacji na żywo w naszym serwisie.

Zobacz wideo

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach na Przystanku Woodstock? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Wideo z Przystanku Woodstock - oglądaj tutaj!

Więcej o: