W Teksasie kończy się trucizna do wykonywania kary śmierci. Kolejne egzekucje? I tak będą

W amerykańskim stanie Teksas kończy się trucizna używana do wykonywania kary śmierci. Zapasy pentobarbitalu mogą się wyczerpać już we wrześniu - informuje BBC. Podobny problem występuje też w innych stanach.

Pentobarbital to środek stosowany w leczeniu zaawansowanej padaczki. Jest też używany do usypiania zwierząt. Teksas wykorzystuje go do wykonywania egzekucji od lipca 2012 r. Wcześniej jego użycie zalegalizowała Oklahoma, gdy w 2010 r. sąd federalny zezwolił na zastąpienie nim stosowanego wcześniej tiopentalu.

Problemy z dostępem do trucizny

Do wykonywania śmiertelnych zastrzyków wykorzystywane są nieliczne dopuszczone w tym celu substancje. Część firm sprzeciwia się stosowaniu do egzekucji produkowanych przez nie środków. W związku z tym co pewien czas pojawiają się problemy z dostępnością trucizny.

Teksas już wcześniej borykał się z tym problemem, gdy skończyły się zapasy tiopentalu , jednego z trzech używanych wcześniej środków. Oczywiście pentobarbital nadal jest produkowany, ale wśród jego producentów dominują firmy europejskie, które odcinają się od amerykańskich praktyk i nie chcą realizować dostaw na potrzeby wykonywania egzekucji.

Teksas może skorzystać z rozwiązań stosowanych w innych stanach. Na przykład Arkansas, Dakota Południowa i Tennessee uchwaliły przepisy zakazujące ujawniania nazw dostawców substancji używanych do śmiertelnych zastrzyków. Georgia wprowadziła natomiast prawo klasyfikujące substancje i metody pozwalające na wyprodukowanie środków do wykonania egzekucji, co mogłoby pozwolić na odtworzenie kończących się zapasów. Missouri chce przetestować profopyl - środek, który dotychczas nie był nigdy stosowany do wykonywania wyroków.

Teksas: Planujemy co najmniej pięć egzekucji w tym roku

- W tym momencie sprawdzamy wszystkie dostępne opcje - informują władze Teksasu. Zapowiadają, że w tym roku stan planuje jeszcze co najmniej pięć egzekucji. W Teksasie od czasu przywrócenia kary śmierci w 1976 r. wykonano 500 egzekucji. To więcej, niż w jakimkolwiek innym stanie i aż 37 proc. wszystkich wyroków wykonanych w tym czasie w USA. Do 2005 r. na najwyższy wymiar kary mogły być też skazywane osoby, które w chwili popełnienia przestępstwa były niepełnoletnie.

Więcej o: