Brytyjska królowa miała gotowy tekst na wypadek wybuchu III wojny światowej

"Zło wojny po raz kolejny opanowało świat" - m.in. takie słowa miała wygłosić królowa Elżbieta II w przemówieniu przygotowanym na wypadek ataku nuklearnego na Wielką Brytanię w 1983 r. Ujawnione je po 30 latach zgodnie z obowiązkiem narzuconym na rząd Wielkiej Brytanii - informują brytyjskie media.

W 1983 r. odbyły się w Wielkiej Brytanii ćwiczenia po tym jak z Moskwy napływały niepokojące groźby sekretarza generalnego KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Jurija Andropowa. Symulowano atak z użyciem broni chemicznej na Wielką Brytanię, który miał stać się początkiem III wojny światowej.

W ramach tych ćwiczeń przygotowano także przemówienie, które 4 marca 1983 r. wygłosić miała Elżbieta II.

Królowa nawiązała w nim do dwóch poprzednich wojen toczonych w XX w. "Wartości, które dwukrotnie pomogły nam utrzymać wolność w tym smutnym stuleciu, także teraz niech będą naszą siłą" - miała powiedzieć dodając: "Zło wojny po raz kolejny opanowało świat i nasz dzielny kraj musi na nowo przygotować się na przetrwanie wbrew wszelkim przeciwnościom".

W przemówieniu nie zabrakło nawiązań do udziału członków rodziny królewskiej w walkach. "Mój ukochany syn Andrzej jest teraz w akcji ze swym oddziałem. Modlimy się o bezpieczeństwo jego i wszystkich żołnierzy w kraju i za granicą" - mówiłaby Elżbieta II i pokrzepiałaby także inne rodzin, które obawiają się o życie swoich "synów i córek, mężów i braci służących ojczyźnie".

Na koniec królowa miałaby powiedzieć: "Razem musimy przezwyciężyć nowego wroga, módlmy się za nasz kraj i ludzi dobrej woli, gdziekolwiek są. Niech Bóg was błogosławi."

Przemówienie opublikował brytyjski gabinet zgodnie z zasadą, która nakłada na niego obowiązek ujawniania dokumentów rządowych po 30 latach od ich utworzenia.

Więcej o: