W obiektywie wroga. Kolorowe zdjęcia Warszawy po powstaniu znalezione w niemieckim czołgu

Oto kolorowe zdjęcia Warszawy zrobione tuż po upadku powstania warszawskiego. Przedstawiają zrujnowane bombardowaniami gmachy miasta - Pałac Saski, kamienice Krakowskiego Przedmieścia, ruiny Zamku Królewskiego. Według człowieka, który dostarczył je w 1971 r. tygodnikowi ?Stolica?, film odnaleziono w rozbitym niemieckim czołgu.

Było tak: na początku 1971 r. do redakcji tygodnika "Stolica" zgłasza się Andrzej Grabowski. I przekazuje dziennikarzom materiał absolutnie unikatowy: kolorowe zdjęcia post-powstańczej Warszawy. Skąd je ma? Od kolegi. Skąd miał je kolega? Podobno znalazł w rozbitym niemieckim czołgu stojącym na warszawskiej ulicy.

Pałac Saski, fot. Fundacja Warszawa1939/Tygodnik Stolica

"Rewelacyjne znalezisko" z niemieckiego czołgu

Redakcja "Stolicy" przyznaje, że więcej szczegółów nie zdołała ustalić - i w numerze 40/1971 umieszcza zdjęcia, opatrzone tytułem "Rewelacyjne znalezisko". I nic dziwnego. Fotografie Pałacu Saskiego na kilka miesięcy przed ostatecznym zniszczeniem czy Chrystusa sprzed kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, zrzuconego z cokołu na ulicę, robią ogromne wrażenie.

"Stolica" zidentyfikowała wszystkie miejsca ze zdjęć i ustaliła, kierując się m.in. tym, że widoczne na fotografiach rośliny są zielone - musiały zatem zostać zrobione przed początkiem jesieni.

Fundacja "Warszawa 1939" przedstawiła wszystkie fotografie na filmie:

 

Gdzie są oryginalne zdjęcia?

Niestety, jak podkreśla w filmie fundacja, nieznane jest obecnie miejsce przechowywania oryginalnych zdjęć "Stolicy". Szukamy dalej. W redakcji obecnego miesięcznika "Stolica" - reaktywowanego w 1996 r., nikt jednak nie odbiera telefonu mimo kilkukrotnych prób dodzwonienia się.

Widok z okna Seminarium Duchownego, fot. Fundacja Warszawa1939/Tygodnik Stolica

Na szczęście archiwalny numer tygodnika znajduje się w cyfrowych zasobach Biblioteki Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy . To tam odnajdujemy oryginalny artykuł opatrzony zdjęciami. Niestety tożsamość autora fotografii pozostaje tajemnicą.

Zniszczona po powstaniu Warszawa [ ZOBACZ ZDJĘCIA ]

Zobacz wideo
Więcej o: