"To, co prezentuje polski Episkopat zaczyna być niedopuszczalną twarzą Kościoła"

- Franciszek pokazuje zupełni inny Kościół. Od którego dawno odeszliśmy - pełnego miłości, który nie potępia. To ważny sygnał, jeśli papież mówi: Kimże jestem, żeby oceniać. A przecież w Polsce wielu hierarchów mówi: Ja wiem lepiej, jestem od tego, żeby oceniać - mówiła politolożka Anna Materska-Sosnowska w TOK FM. A Renata Grochal z "GW" pytała: Czy polski Episkopat jest gotowy na Franciszka?

W polskim Kościele panuje euforia, po ogłoszeniu, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie. Ale według Jacka Żakowskiego siła wypowiedzi Franciszka jest tak wielka, że w naszym Kościele musi dojść do trzęsienia ziemi. Gospodarz "Poranka Radia TOK FM" przewiduje nawet, że w 2016 roku papież może przyjechać do Polski "na pobojowisko lub pole trwającej walki" w naszym Kościele.

Mniej dramatycznie widzi te sytuację dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. Choć także ona jest przekonana, że polski Kościół musi się zmienić. Bez względu na to, czy większość hierarchowie tego chce, czy nie. - Wydaje mi się, że odbędzie się walka o rząd dusz. Dlatego, że przecież nawet w Episkopacie Polski są różne stronnictwa. A teraz widać, że to co prezentuje polski Episkopat nie jest jedyną twarzą Kościoła. Mało tego, to zaczyna być niedopuszczalna twarz kościoła - mówiła ekspertka w TOK FM.

Czy polski Kościół jest gotowy?

Według Materskiej-Sosnowskiej, Franciszek pokazuje, że Kościół może być inny, niż to do czego się przyzwyczailiśmy. - To Kościół od którego dawno odeszliśmy - pełnego miłości, który nie potępia. To ważny sygnał, jeśli papież, podczas wypowiedzi na temat homoseksualistów, mówi: Kimże jestem żeby oceniać. A w Polsce wielu hierarchów mówi: Wiem lepiej, jestem od tego żeby oceniać.

Dlatego Renata Grochal z "Gazety Wyborczej" postawiła pytanie: Czy polski Kościół jest przygotowany na Franciszka? Dziennikarka sama sobie odpowiedziała. - Mam dużą wątpliwość, na ile papież będzie oddziaływał na nasz Episkopat, gdzie często słychać np. homofobiczne wypowiedzi.

Zdaniem Grochal polski Kościół jest "zamknięty". I trudno sobie wyobrazić, żeby - tak jak chciał Franciszek - młodzi "zrobili raban" w swoich parafiach. - W Polsce to właśnie młodzi odchodzą z Kościoła. A zniechęca ich m.in. takie zachowanie, jak obserwujemy w przypadku ks. Wojciecha Lemańskiego. Czy wcześniej ks. Adama Bonieckiego.

Politycy też nie czują wiatru zmian

Zdaniem Renaty Grochal, na razie nie widać też, żeby polscy politycy wsłuchiwali się w słowa papieża z Argentyny. - Czytałam niedawno wypowiedź posła PiS, Łukasza Zbonikowskiego, który stawiał homoseksualistów w jednym rzędzie z zoofilią. Myślę, że jeśli chodzi o otwartość, to mamy lata pracy przed sobą.

"Boli mnie widok księdza w najnowszym modelu samochodu" "Pomyślcie o dzieciach, które umierają z głodu" - apeluje papież Franciszek

Więcej o: