"Franciszek za trzy lata przyjedzie na pobojowisko albo na pole trwającej jeszcze bitwy w polskim Kościele"

Jacek Żakowski nie ma wątpliwości, że śmiałe słowa papieża - m.in. o homoseksualistach - są nie do zaakceptowania dla znacznej części polskiego Kościoła katolickiego. - Trudno oprzeć się wrażeniu, że jesteśmy na progu jakiegoś ważnego zderzenia w polskim Kościele. To może prowadzić do schizmy albo innych poważnych problemów - mówił w TOK FM.

- Wiele wskazuje na to, że Franciszek za trzy lata przyjedzie na pobojowisko albo na pole trwającej jeszcze bitwy. Dla mnie, to co z tego wyniknie, jest znacznie bardziej interesujące niż to, ile będzie kosztowała organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Z zainteresowaniem będę obserwował zmiany w krajobrazie polskiego katolicyzmu - stwierdził Jacek Żakowski w "Poranku Radia TOK FM".

Zdaniem publicysty, zarzewiem konfliktu mogą być wypowiedzi papieża Franciszka, jakie padły podczas SDM w Rio de Janeiro i podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w czasie lotu z Brazylii do Włoch.

- W samolocie użył słynnej już frazy "kimże ja jestem, żeby osądzać kogoś kto jest gejem". Niby żadne odkrycie i wielu komentatorów zwraca uwagę, że to nie jest przełom, bo słowa papieża zgodny jest z Katechizmem Kościoła. Ale dla dużej części Kościoła polskiego to tezy trudne do zaakceptowania. Jak wejdzie się na internetową stronę "Frondy", to widać, ile tam szaleństwo wokół tych słów. Zwłaszcza że zbiegło się to z zakazem odprawiania mszy trydenckiej, przez jeden z zakonów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jesteśmy na progu jakiegoś ważnego zderzenia w polskim Kościele. To może prowadzić do schizmy albo innych poważnych problemów - uważa publicysta.

Koniec z "cywilizacją śmierci"

Żakowski zwrócił tez uwagę, że w Polsce wielu mogło być zaskoczonych tym, że podczas ŚDM w Brazylii, papież nie poruszał tematów dotąd stale obecnych podczas takich uroczystości: aborcja, antykoncepcja, in vitro.

Według Jarosława Makowskiego, szefa Instytutu Obywatelskiego, "przesłanie papieża polega na zmianie akcentów w Kościele". - Już nie cywilizacja śmierci kontra cywilizacja życia, ale cywilizacja chciwości kontra cywilizacja solidarności. To był jeden z kluczowych przekazów Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro - mówił Makowski w TOK FM.

Ale w kazaniach polskich hierarchów tematy dotyczące aborcji czy in vitro są wyjątkowo często obecne. Tak było np. podczas Bożego Ciała. Papież Franciszek po procesji w Rzymie mówił o pomocy dla biednych. A przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik, w Przemyślu mówił, że eksperymenty in vitro są "związane z grzechem złamania prawa natury".

Więcej o: