Najbardziej strzeżona lokalizacja zimnej wojny odtajniona. Atomowy tunel z Los Alamos od środka [WIDEO]

Kiedyś było to jedno z najbardziej tajnych miejsc na świecie. W tunelu wydrążonym w Górach Skalistych Amerykanie składowali część swojego nuklearnego potencjału. Dziś ten relikt zimnej wojny możemy od środka zobaczyć na filmie.

Sekrety zimnej wojny ujrzały światło dzienne dzięki wideowycieczce przygotowanej przez Narodowe Laboratorium Los Alamos - czytamy na serwisie Gizmag.

 

Podczas II wojny światowej i zaraz po niej naukowcy w pobliżu tego położonego w stanie Nowy Meksyk miasta prowadzili prace nad konstrukcją amerykańskiej bomby atomowej, a po II wojnie światowej bomb wodorowych.

Długi na 70 metrów i wykuty w skale w latach 1948-49 tunel był jedną z najbardziej spektakularnych budowli okresu zimnej wojny. Był też jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic USA. To właśnie w nim z początku składowano części pierwszej bomby atomowej, a następnie bomb termojądrowych. Stąd kierowano je na pustynię Nevada lub Pacyfik, by testować je po połączeniu w całość.

Wejście do pomieszczeń w tunelu strzegą potężne wrota. Fot. Los Alamos National Laboratory/ YouTube

- Tunel ma długą historię, pochodzącą z czasów zimnej wojny. To była najbardziej strzeżona i zabezpieczona lokalizacja - mówi Ellen McGehee z Narodowego Laboratorium Los Alamos.

Tunel ma 70 metrów długości. Fot. Los Alamos National Laboratory/ YouTube

Kiedy opadła atomowa histeria, naukowcy wykorzystywali tunel w pracach nad wykorzystaniem energii słonecznej i jądrowej do celów pokojowych. Dziś z okazji 70. rocznicy powstania Narodowego Laboratorium Los Alamos możemy zobaczyć, w jakich warunkach przechowywano broń o potężnej sile niszczenia.

Więcej o: