Papież Franciszek: Kanonizacja Jana Pawła II w listopadzie albo w maju

Kanonizacja Jana Pawła II będzie zapewne w uroczystość Chrystusa Króla bieżącego roku - 24 listopada - lub w Niedzielę Bożego Miłosierdzia - 27 kwietnia 2014 - powiedział podczas podróży powrotnej z Rio de Janeiro do Rzymu papież Franciszek.

Papież Franciszek odpowiedział na wiele pytań dziennikarzy. Zaznaczył, że Jan XXIII jest postacią przypominającą trochę wiejskiego proboszcza, kochającego każdego ze swych wiernych. Zachowywał się tak również jako biskup i papież. Jako papieski delegat w Turcji wydał szereg fałszywych metryk chrztu Żydom, pragnąc ich ocalić.

Ojciec Święty przypomniał także, że dwadzieścia dni przed śmiercią Jan XXIII przyjął abp. Agostina Casarolego, który zdawał sprawę ze swoich wizyt w krajach bloku wschodniego. Przed wyjściem zapytał go, czy nadal odwiedza nieletnich więźniów. Casaroli odpowiedział wówczas, że nigdy ich nie opuści.

Grudniowa data niewygodna dla pielgrzymów

Natomiast, mówiąc o Janie Pawle II, papież Franciszek wskazał, że był to wielki misjonarz Kościoła, który niósł ogień Ewangelii podobnie jak św. Paweł. - Ich wspólna kanonizacja będzie przesłaniem dla Kościoła - to ludzie wybitni, dzielni - powiedział.

Pytany o datę kanonizacji papież Franciszek przypomniał, że sądzono, iż może to być 8 grudnia. - Ze względu na pielgrzymów z Polski, jadących autobusami, kiedy w grudniu drogi mogą już być oblodzone, odpowiedniejszą wydaje się jednak data albo uroczystości Chrystusa Króla [24 listopada - red.] - choć jest to trudne, bo konsystorz przed kanonizacją ma się zebrać dopiero 30 września - lub w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w przyszłym roku - 27 kwietnia 2014 - stwierdził papież.

Więcej o: