Opinia biegłych: Brunon K. jest poczytalny. Nie uniknie procesu

Biegli, którzy przez sześć tygodni badali zachowanie Brunona K., orzekli, że jest on poczytalny - informuje TVN 24. Opinia biegłych oznacza, że nie uniknie on procesu. Za podżeganie do dokonania zamachu na władze, nielegalne posiadanie broni oraz handel nią grozi mu do 15 lat więzienia.

Opinia biegłych trafiła do krakowskiej prokuratury apelacyjnej już w ubiegłym tygodniu. - Z jej treści wynika, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów miał zdolność rozpoznania ich znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem oraz może brać udział w procesie karnym - powiedział Piotr Kosmaty, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

W związku z taką opinią prokuratura będzie mogła skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko Brunonowi K. - Chcielibyśmy, aby przedłużenie aresztu o trzy miesiące, o które występujemy obecnie, było ostatnim. Miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy będzie akt oskarżenia w sądzie - dodaje Kosmaty.

Podejrzanemu o przygotowanie zamachu terrorystycznego grozi kara do 15 lat więzienia. Brunon K. nadal przebywa w areszcie. Prokuratorzy złożyli wniosek o jego przedłużenie o następne trzy miesiące.

W związku z tą sprawą postawiono także zarzuty dwóm innym osobom. Dotyczą one posiadania i handlu bronią. Prokuratura nie podaje bliższych informacji w tej sprawie.

Co chciał zrobić Brunon K?

45-letni Brunon K. został zatrzymany 9 listopada ub. roku. Postawiono mu wtedy zarzut przygotowywania zamachu bombowego w budynku Sejmu na konstytucyjne organy RP (m.in. na prezydenta, premiera i rząd). Według śledczych były pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu cztery tony materiałów wybuchowych.

Do eksplozji samochodu wypełnionego materiałami wybuchowymi miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: