"Rzeczpospolita": Ojciec Rydzyk zapisał się do SKOK. To dzięki temu dostał miejsce na multipleksie

Kierowana przez ojca Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis została członkiem kasy Stefczyka. Ta w styczniu wystawiła jej promesę wartą 15 mln zł, która okazała się kluczowa w staraniach o miejsce na multipleksie dla TV Trwam - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej"

Od końca października ub. roku do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych mogą przystąpić organizacje pozarządowe, takie jak fundacje i stowarzyszenia. - Bardzo szybko z tych zapisów skorzystała fundacja Lux Veritatis zarządzająca telewizją Trwam. Przystąpiła do SKOK Stefczyka - to największa spółdzielcza kasa w Polsce. Jej wieloletnim prezesem, a dziś szefem rady nadzorczej jest Grzegorz Bierecki, w przeszłości współpracownik Lecha Kaczyńskiego, a dziś senator PiS - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

W lutym 2013 r. Stefczyk wystawił fundacji kredytową promesę wartą 15 mln zł. Ten dokument okazał się kluczowy w staraniach fundacji Rydzyka o miejsce na multipleksie. Dzięki niemu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zmieniła wcześniejsze zdanie, że Lux Veritas nie ma pieniędzy na drogi multipleks.

Współtwórcą SKOK jest Grzegorz Bierecki, były współpracownik Lecha Kaczyńskiego, obecnie senator PiS. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi o swojej współpracy z fundacją Rydzyka. - Cieszę się, że TV Trwam dostała koncesję, bo dla mnie to ważna szansa na zbudowanie pluralizmu w mediach. Fundacja Lux Veritatis spełniała warunki, aby dostać koncesję w pierwszym procesie. Wierzę, że bez nacisku tych ponad 2 mln ludzi, którzy wspierali starania ojca Rydzyka, tej koncesji by nie było, choćby SKOK wystawił niebotyczną promesę - wyjaśnia.

Więcej w Rzeczpospolitej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: