Włochy: Czarnoskóra minister została obrzucona bananami

Włoska minister ds. integracji Cécile Kyenge Kashetu po raz kolejny stała się celem rasistowskich ataków. Została obrzucona bananami, gdy przemawiała na wiecu partii.

Banany poleciały w kierunku włoskiej minister, gdy przemawiała na wiecu partyjnym. Kashetu nazwała ten incydent "smutnym" i podkreśliła, ze w czasach kryzysu tego rodzaju zachowania to niedopuszczalne marnowanie żywności.

Senator: Minister przypomina orangutana

Cécile Kyenge Kashetu pochodzi z Konga. Jest pierwszą czarnoskórą osobą na tym stanowisku. Przedstawicielom skrajnie prawicowych ugrupowań naraziła się przede wszystkim walką o ułatwienie imigrantom uzyskania włoskiego obywatelstwa. M.in. opowiada się za przyznaniem obywatelstwa Włoch wszystkim dzieciom imigrantów urodzonym w tym kraju.

Rasistowskie ataki i wyzwiska towarzyszą jej od momentu objęcia urzędu w kwietniu tego roku. Kashetu skarżyła się też na izolację ze strony niektórych polityków. Ich niechęć i unikanie rozmów tłumaczyła uprzedzeniami rasowymi.

Za eskalację rasizmu uznano we Włoszech słowa wiceprzewodniczącego Senatu Roberto Calderolego z prawicowej Ligi Północnej, który w czasie wiecu swego ugrupowania powiedział, że czarnoskóra minister "przypomina orangutana".

W odpowiedzi na falę oburzenia i potępienia Calderoli powiedział, że nie chciał obrazić minister, ale ją skrytykować. Słowa te uznał za "nieszczęśliwe wyrażenie".

Więcej o: