Oksford zmieni definicję słowa "małżeństwo" w swoich słownikach. "Związek dwojga ludzi"

Wydawca oksfordzkich słowników języka angielskiego potwierdza, że zmieni w nich definicję słowa małżeństwo. To wszystko przez zmianę przepisów w Wielkiej Brytanii, które wprowadzają małżeństwa homoseksualne - informuje Daily Mail. - Cały czas monitorujemy znaczenie słów w naszych słownikach - mówi rzeczniczka wydawcy.

Wiodący autorytet w kwestii języka - wydawca oksfordzkiego słownika języka angielskiego potwierdził, że definicja słowa "małżeństwo" zostanie zmieniona ze względu na przyjęte przepisy, które umożliwiają wzięcie ślubu osobom homoseksualnym.

Eksperci podkreślają, że definicja nie zmienia się z dnia na dzień, ale stale monitorują słowa, których znaczenie nieco się zmienia, tak samo będzie właśnie ze słowem "małżeństwo".

W obecnej formie OxfordDictionaries.com definiuje małżeństwo jako "formalny związek mężczyzny i kobiety, zazwyczaj uznawany przez prawo, na mocy którego stają się oni mężem i żoną". W nowej wersji może być również mowa o związku między partnerami tej samej płci.

Zgoda na małżeństwa homoseksualne

Ustawa zezwalająca na małżeństwa homoseksualne w Anglii i Walii pomyślnie przeszła w zeszłym tygodniu przez ostatni etap procedury parlamentarnej. Królowa zaaprobowała ją ekspresowo.

W poniedziałek projekt ustawy, przyjętej wcześniej przez Izbę Gmin, zatwierdziła Izba Lordów. We wtorek ostatnie słowo znów należało do Izby Gmin i ustawę poparli konserwatyści, laburzyści i Liberalni Demokraci, postanawiając nie kwestionować drobnych poprawek wprowadzonych przez Izbę Lordów.

Jedną z tych poprawek był zapis o ochronie par transseksualnych, zezwalający na pozostanie w związku małżeńskim osobom, które zmienią płeć. Królowa Elżbieta II, która była ostatnim "ogniwem" procesu legislacji, podpisała dziś dokument.

Oczekuje się, że pierwsze małżeństwa osób tej samej płci zostaną zawarte w Anglii i Walii latem przyszłego roku. Ustawa przewiduje m.in., że pary homoseksualne, które chcą usankcjonować prawnie swój związek, będą miały wybór między partnerstwem cywilnym (funkcjonującym od 2005 roku) i małżeństwem.

Ustawa nie ma zastosowania do Kościołów, chyba że zdecydują, iż chcą ją stosować, i konkretnie wyłącza państwowy Kościół anglikański. Brytyjska opinia publiczna jest raczej przychylna małżeństwom homoseksualnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: