Ostre starcia na pierwszej paradzie równości w Czarnogórze. "Zabić pedałów" [ZDJĘCIA]

200 krzepkich, zamaskowanych mężczyzn z kamieniami zaatakowało 40 uczestników parady równości, która przeszła dziś przez Budvę w Czarnogórze. Krzyczeli: Zabić pedałów.

Parada osób homoseksualnych miała przejść ulicami Budvy, znanego kurortu na wybrzeżu Adriatyku. Przeciwnicy marszu zaatakowali uczestników kamieniami, butelkami i pochodniami. Krzyczeli: "śmierć dla pedałów" i "tylko zdrowa Czarnogóra". Dostało się też policji, która ochraniała uczestników niewielkiej parady. Uczestniczący w niej geje, lesbijki i osoby sympatyzujące z nimi szli ulicami miasta w koszulkach z tęczą (symbolem środowiska LGBT).

Czarnogóra od kilku lat stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej. Kraje bałkańskie, w tym Chorwacja, która jest w strukturach UE, są raczej niechętne środowiskom homoseksualnym. 80 proc. Czarnogórców uważa, że homoseksualizm jest chorobą. Dopiero od 1977 roku kontakty homoseksualne są legalne.

Społeczeństwa mieszkające na Bałkanach są konserwatywne. W Serbii, po zamieszkach, do których doszło w 2011 roku, parady równości są zakazane. Jako przyczynę podano względy bezpieczeństwa. Niezezwalanie na odbywanie się takich przemarszów nie prowokuje środowisk prawicowych i nacjonalistycznych - te w niechęci do gejów wspiera Kościół, który marsz nazwał "paradą wstydu".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się, co się dzieje w Czarnogórze? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: