Delfiny zwracają się do siebie po imieniu? Naukowcy mają na to dowody

Naukowcy z University of St Andrews w Szkocji znaleźli kolejne dowody na to, że delfiny zwracają się do siebie za pomocą imion. Ich badanie wykazało, że ssaki te przydzielają sobie unikalnie brzmiące gwizdy, za pomocą których się rozpoznają.

Do tej pory wiedzieliśmy tylko, że specyficznie brzmiące gwizdy były często używane przez podróżujące razem grupy delfinów. Poszczególne zwierzęta łatwo się ich uczyły i powtarzały je przy różnych okazjach. Nie wiadomo było jednak, czy pełnią taką samą rolę jak ludzkie imiona.

"Są jak ludzie. Gdy słyszą swoje imię, odpowiadają"

Aby dowiedzieć się więcej o naturze gwizdów, naukowcy podążali za grupami delfinów butlonosych i nagrywali dźwięki wydawane przez poszczególne zwierzęta. Następnie odtwarzali je, używając znajdujących się pod wodą głośników: - Odtwarzaliśmy unikalne gwizdy używane przez zwierzęta znajdujące się w grupie, gwizdy powtarzające się oraz gwizdy używane przez grupy, których nigdy nie spotkały - wyjaśnił dr Vincent Janik z University of St Andrews.

Naukowcy odkryli, że poszczególne osobniki odpowiadają tylko na unikalne, przydzielone do nich gwizdy. Zdaniem badaczy zachowują się one jak ludzie - gdy słyszą swoje imię, odpowiadają. Według dr. Janika ta umiejętność pomaga zwierzętom zlokalizować swoją grupę i szybko do niej dotrzeć. - Jako zwierzęta oceaniczne delfiny przez większość czasu się nie widzą, nie mogą się wywęszyć ani nie budują gniazd. Muszą mieć jakiś sposób, aby łatwo się odszukać - skwitował.

Czy delfiny posługują się składnią?

Delfiny odpowiadały na swoje imiona na dwa sposoby. Za każdym razem powtarzały dźwięk, tak jakby mówiły "Tak, tu jestem!", czasem jednak dodawały do niego ciąg długich, różniących się od siebie gwizdów. Zdaniem naukowców może to stanowić dowód na używanie przez delfiny składni. Badacze teoretyzują też, że odpowiedzi mogą uwzględniać status społeczny pytającego.

Potwierdzenie tego, że delfiny reagują na swoje imiona, może być tylko początkiem odkryć dotyczących tego, w jaki sposób ssaki te porozumiewają się między sobą. "Moim zdaniem nie doceniamy tego, jak skomplikowany jest ich język, możliwości poznawcze oraz głębia znaczeń akcji, które podejmują" - skomentowała dr Shane Gero z Dalhouisie University, prowadząca podobne badania na kaszalotach.

To wyjątkowe odkrycie

Naukowcy uważają, że tego typu zachowanie zaobserwowano u zwierząt po raz pierwszy. Ich zdaniem zbadanie tego, w jaki sposób delfiny posługują się swoimi imionami, może pomóc nam zrozumieć, jak zdolność komunikacji rozwinęła się u ludzi.

Więcej o: