Wipler: Tak, będę kandydował na prezydenta Warszawy

- Jestem posłem warszawskim, mieszkam w Warszawie. Na co dzień odczuwam, jak wygląda prezydentura Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział w radiowej ?Trójce? Przemysław Wipler, komentując inicjatywę zbierania podpisów pod odwołaniem prezydent stolicy. Prezes stowarzyszenia Republikanie przyznał też, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy.

- Sześć miliardów nowego długu publicznego, tysiące nowych urzędników, rozkopane, nieefektywnie prowadzone inwestycje. Warszawiaków nie bolą rozkopane ulice, bolą ich rozkopane ulice, przy których nie są prowadzone roboty. Boli nas brak przewidywalności prowadzonych inwestycji - mówił Wipler.

Prezes Republikanów potwierdził, że chce zastąpić Hannę Gronkiewicz-Waltz na fotelu prezydenta stolicy. - Będę kandydował najpierw w prawyborach republikańskich - przyznał były polityk PiS.

Przemysław Wipler przypomniał, że w czwartek w otoczeniu młodzieży ze stowarzyszenia Republikanie dostarczył 3 tys. podpisów.

Warszawska Wspólnota Samorządowa, która jest inicjatorem referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz, złożyła dziś wniosek do komisarza wyborczego. Według deklaracji organizatorów pod wnioskiem złożono ponad 200 tys. podpisów.

Efekt referendum: hiperaktywność prezydent Warszawy [6 objawów] >>>

Aby referendum lokalne mogło się odbyć, pod wnioskiem w tej sprawie musi podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli w przypadku referendum ws. odwołania prezydent Warszawy musi to być ok. 130 tys. osób.

Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o ważnych wydarzeniach politycznych? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: