Praca na Wyspach: Uważaj, żebyś nie wylądował na ulicy [WIDEO]

Blisko jedna trzecia bezdomnych w Londynie pochodzi ze środkowej lub wschodniej Europy. Co dziesiąty z nich to Polak - pisze angielski The Daily Telegraph. W sieci pojawił się film reklamujący kampanię ?Zanim przyjedziesz?, która ostrzega przyszłych imigrantów przed bezdomnością.

Jeżeli przyjeżdżasz bez gwarancji legalnej pracy i zakwaterowania, a twój język angielski nie jest najlepszy, to masz dużą szansę wylądowania na ulicy - takie przesłanie ma film w polskojęzycznej wersji, którego produkcję sfinansował brytyjski Departament ds. Społeczności i Samorządów Lokalnych.

- Przyjechałem do Anglii dobrze przygotowany. Mieszkam tu już 10 lat. Pracowałem, ciężko pracowałem, ale teraz mam to, o czym marzyłem. Dla wielu z tysięcy Polaków, którzy przyjeżdżają do pracy, taki obrazek będzie daleki od prawdy - mówi Andrzej, bohater filmu. Opowiada historię Jacka, który pracował na czarno na budowie aż do wypadku. Po nim stracił pracę i wylądował na ulicy, złodzieje ukradli mu pieniądze i dokumenty. Pewnej nocy podpalili. - Jak mógłby powiedzieć o tym własnej matce? - pyta Andrzej. Swoją historię opowiada też Agnieszka, wykwalifikowana pielęgniarka, którą okradziono z oszczędności.

W filmie słyszymy porady dla przyjeżdżających Polaków: znajdź zagwarantowaną pracę, wyrób sobie numer krajowego ubezpieczenia, znajdź mieszkanie i miej co najmniej 600 funtów na plan B.

Film wyprodukowała fundacja The Passage, która współpracuje z polską i brytyjską ambasadą. - To smutne, że tak wielu bezdomnych to imigranci, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii bez realistycznego planu i wylądowali na ulicy. Dlatego kampania "Zanim przyjedziesz" ma pomóc ludziom, którzy zastanawiają się przed wyjazdem, i ukazać im ryzyko, jakie może na nich czekać - mówi dziennikowi Mark Prisk, minister ds. mieszkalnictwa.

Więcej o: