"Ks. Lemański jest sztucznie kreowany, przez wrogów Kościoła, na autorytet"

- Sposób, w jaki ks. Lemański mówił o liście biskupów ws. in vitro, z punktu widzenia Kościoła, był karygodny. Kościół to nie klub dyskusyjny - oceniał w TOK FM Piotr Zaremba z tygodnika "Sieci". Dziennikarz jest przekonany, że duchowny "jest sztucznie kreowany, przez wrogów Kościoła, na autorytet". - Nie budujmy takiej sytuacji, że ks. Lemański i papież kontra pasibrzuchom biskupom, chcą uzdrowić polski Kościół.

Piotr Zaremba, publicysta tygodnika "Sieci", jest oburzony wydarzeniami wokół ks. Wojciecha Lemańskiego. Nie kryje, że duchowny z Jasienicy to nie jest jego bohater. Nie widzi więc nic złego w tym, że kuria ukarała księdza.

- Kościół to instytucja hierarchiczna, a każdy, kto decyduje się na zostanie księdzem, musi akceptować zasady obowiązujące w tej instytucji. Zakładają one m.in., że nie głosi się własnych poglądów. Kościół nie jest też federacją parafii, w których każdy ksiądz może głosić co innego. Widziałem wiele wystąpień ks. Lemańskiego, np. w programie Tomasza Lisa, i sposób, w jaki mówił o liście biskupów w sprawie in vitro, był karygodny z punktu widzenia Kościoła - powiedział w "Poranku Radia TOK FM".

Szostkiewicz: "Władza kościelna wie najlepiej, co jest dla ciebie ważne. Nieważna jest parafia, wierni, ksiądz" >>

- Gdybyś to ty, Dominiko, komentowała w taki sposób wstępniaki swojego naczelnego, to prawdopodobnie zostałabyś przywołana do porządku - mówił do prowadzącej audycje Dominiki Wielowieyskiej, dziennikarki "Gazety Wyborczej".

Sztucznie kreowany

Zdaniem Zaremby sympatycy księdza z Jasienicy nie powinni wskazywać innych powodów ukarania Lemańskiego. - A ostatnio słyszałem, że to była reakcja np. na jego wypowiedzi na temat ubóstwa, pedofilii, dialogu polsko-żydowskiego. Przecież nie jest tak, że kiedy doszło do tego słynnego dialogu księdza z abp. Henrykiem Hoserem, to Lemański został zawieszony, coś mu się stało - podkreślał komentator "Poranka Radia TOK FM".

Przypomnijmy, duchowny w rozmowie z TOK FM ujawnił, że podczas rozmowy z arcybiskupem - która odbyła się w styczniu 2010 roku - usłyszał pytanie, czy jest obrzezany.

Jak przekonywał Piotr Zaremba, "ks. Lemański jest sztucznie kreowany przez wrogów Kościoła na autorytet". - On w tej grze nie jest samodzielnym graczem. Daje się nieść pewnemu nurtowi i to bardzo niepokojące. Nie budujmy takiej sytuacji, że ksiądz i papież Franciszek, kontra pasibrzuchom biskupom, chcą uzdrowić polski Kościół. Bo być może, gdyby papież został zapytany o tę konkretną sytuację (ukarania ks. Lemańskiego za wypowiedzi nt. in vitro - red.), to może przyznałby rację tym rzekomym pasibrzuchom.

"Jak obiecywałem, usuwam się z parafii" Msza ks. Lemańskiego. WIDEO>>

Ks. Wojciech Lemański ogłosił, że w najbliższy piątek w Jasienicy odprawi mszę razem z mianowanym przez kurię administratorem parafii. Przekazywanie obowiązków ma potrwać kilka tygodni.

Więcej o: