Reżyser "Zmierzchu" kręci film o Julianie Assange'u. W głównej roli gwiazdor "Sherlocka"

Film o Julianie Assange'u, twórcy WikiLeaks, ma wejść do kim 18 października - podało studio DreamWorks. Film będzie nosił tytuł "The Fifth Estate" ("Piąta władza"). Wyreżyseruje go twórca filmowej adaptacji "Zmierzchu" Bill Condon, a główną rolę zagra Benedict Cumberbatch.

Wytwórnia DreamWorks właśnie wypuściła trailer "The Fifth Estate" ("Piąta władza"). Film ma opowiadać historię Juliana Assange'a i afery WikiLeaks. Główną rolę zagra Benedict Cumberbatch, znany m.in. z serialu "Sherlock" oraz filmu "W ciemność. Star Trek".

Zobacz wideo

Reżyserem filmu jest Bill Condon, autor scenariuszy m.in. do "Chicago", "Kinsleya" oraz "Bogów i potworów" (za ten ostatni film dostał w 1998 r. Oscara). Condon wyreżyserował również dwie części młodzieżowej sagi o wampirach "Zmierzch". - Od dawna chciałem zrobić film o polityce, ale w Hollywood nie było odpowiedniego klimatu - deklaruje reżyser.

O swoim bohaterze Condon mówi: - Próbuję zrozumieć Assange'a, dokopać się do prawdy o tym, kim jest. To będzie film zarówno o wielkości, jaką osiągnął, jak i o jego błędach. Nie chcę wybielać tej historii, ale nie będę też atakować Assange'a.

Sam twórca Wikileaks odrzucił propozycję wystąpienia w filmie. Wymieniał jednak maile na temat projektu z Cumberbatchem. - Raczej nie przyjdzie na premierę. Od początku był przeciwny temu, co robimy - tłumaczy Condon.

Scenariusz oparty jest m.in. na książkach "Inside WikiLeaks" (WikiLeaks od środka) autorstwa byłego współpracownika Assange'a, Daniela Domscheita-Berga oraz "Inside Julian Assange's War on Secrecy" (Wojna Juliana Assange'a z tajnością widziana od środka) napisanej przez dziennikarzy "Guardiana" - Davida Leigh i Luke'a Hardinga.

Więcej o: