Kandydatura Snowdena zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. "Heroiczne dokonania, osobistym kosztem"

Profesor Stefan Svallfors z Królewskiej Akademii Nauk Szwecji zgłosił kandydaturę Edwarda Snowdena do Pokojowej Nagrody Nobla - donosi serwis "Russia Today". Svallfors zwraca w swoim liście do Komitetu Noblowskiego uwagę na "heroiczne dokonania, osobistym kosztem" Amerykanina.

"Przykład ten jest ważny, ponieważ od procesu w Norymberdze w 1945 było jasne, że slogan 'ja tylko wykonywałem rozkazy' nigdy nie będzie wytłumaczeniem dla działań sprzecznych z prawami i wolnością człowieka" - napisał w liście prof. Svallfors.

Aleksiej Pruszkow, szef rosyjskiej Dumy, uważa, że Stany Zjednoczone nie pozwolą na to, by nagroda trafiła w ręce Snowdena. "Nawet za milion lat Stany Zjednoczone nie pozwolą Snowdenowi na otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla. Ale jego nominacja jest znacząca. Wielu na Zachodzie uzna go za symbol demokracji" - napisał na Twitterze.

Profesor Stefan Svallfors należy do grona około 3 tys. osób, które mogą wysyłać kandydatury do Komitetu Noblowskiego. Do grupy należą m.in. członkowie międzynarodowych sądów, rektorzy uniwersytetów, profesorowie nauk społecznych, historii, filozofii, prawa i teologii.

Nie pierwsza taka nominacja

To nie pierwsza nominacja do prestiżowej nagrody dla osoby, która ujawniła tajne dane państwowe. W ubiegłym roku do Pokojowej Nagrody Nobla został nominowany Bradley Manning, amerykański żołnierz oskarżony o przekazanie tajnych materiałów portalowi WikiLeaks, a w 2011 roku sam założyciel WikiLeaks - Julian Assange. Jeżeli Snowden otrzymałby Nagrodę Nobla, byłby najmłodszym laureatem w historii.

Były pracownik amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Edward Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. 23 czerwca Snowden przyleciał z Hongkongu do Moskwy. Tymczasem władze amerykańskie unieważniły jego paszport, oskarżając go o zdradę tajemnic i szpiegostwo.

Więcej o: