Naczelnik: "Policjancie! Nie wracaj, k..., bez 17 mandatów!". Wyciekły taśmy

"Przyjmuję, k..., dolny próg mandatów: 17 na głowę, to jest najmniejszy. I nie słyszę (...), że się, k..., nie chciało!" - słychać na nagraniu opublikowanym przez "Gazetę Pomorską". Miało ono wyciec z toruńskiej komendy policji. Czy właśnie tak motywuje się policjantów do wlepiania mandatów?

- Głos na taśmie należy do nadkomisarza Wiesława Rospirskiego, naczelnika toruńskiej drogówki - powiedział autor nagrania w rozmowie z "Gazetą Pomorską" . Według niego presja na mandaty w toruńskiej drogówce jest bardzo silna. Jeżeli ktoś odmawia masowego ich wystawiania, jest piętnowany przy najbliższej okazji.

 

br>Posłuchaj nagrania opublikowanego przez ''Gazetę Pomorską''

Nadkomisarz Rospirski w rozmowie z dziennikarzami zaprzeczył, że to jego głos słychać na nagraniu. - 17 mandatów na głowę? Limity? A to mnie pani rozbawiła! Nic takiego nie mówiłem, to na pewno nie są moje słowa. Nie obchodzi nas liczba mandatów, ale spadek liczby wypadków - rzucił.

Komendant wojewódzki przyjrzy się sprawie

Sprawa dotarła już do komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Jeżeli nagranie pochodzi z odprawy służbowej z funkcjonariuszami, to jest to niedopuszczalne. Zależy nam na jak najszybszym wyjaśnieniu sytuacji - powiedziała Monika Chlebicz, rzeczniczka komendy wojewódzkiej. Dodała też, że jeżeli ta sytuacja miała miejsce, to "funkcjonariusz będzie musiał liczyć się z konsekwencjami dyscyplinarnymi, bez względu na zajmowane stanowisko".

Niestety, jakość nagrania utrudnia jednoznaczne stwierdzenie, czy obecny na nim głos należy do Rospirskiego. Bydgoscy policjanci zapewniają jednak, że zostanie ono dokładnie przebadane.

Obejdzie się bez kary?

"Gazeta Pomorska" przypomina, że podobna sytuacja miała miejsce dwa lata temu w Prudniku. Tam dolny limit mandatów wyznaczony przez naczelnika wynosił 8. I choć postępowanie wyjaśniające ustaliło, że policjant złamał zasady etyki, ze względu na swoje dotychczasowe osiągnięcia nie został w żaden sposób ukarany.

Chcesz wiedzieć więcej o polskiej policji? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: