Twórca diety Dukana dostał zakaz wykonywania zawodu lekarza. Przepisywał groźne leki

Pierre Dukan, twórca słynnej diety, dostał zakaz wykonywania zawodu lekarskiego. Został ukarany za przepisywanie swoim pacjentom tabletek o nazwie Mediator, które mogły być przyczyną wielu ataków serca i zgonów.

O zawieszeniu 71-letniego Pierre'a Dukana w obowiązkach wykonywania zawodu lekarza informuje brytyjski "Guardian". Dukan miał okłamywać pacjentów i przepisywać im tabletki Mediator, które mogły być przyczyną śmierci wielu osób. Decyzja Lekarskiej Rady Francji jest symboliczna. Dukan ponad rok temu wypisał się ze związku lekarzy.

Mimo wszystko wyrok na pewno odbije się na jego wizerunku twórcy "cudownej" diety, z której korzystało wielu celebrytów, m.in. Kate Middleton, supermodelka Giselle Budchen, Jeniffer Lopez oraz miliony osób na całym świecie. Według rady Dukan w pięciu różnych sytuacjach przepisał pacjentom Mediatora. Mediator został wycofany ze sprzedaży w 2009 r., gdy okazało się, że był przyczyną wielu ataków serca.

Lek jest łączony z aż 1,8 tys. przypadków śmierci. Za przepisywanie go pacjentom zawieszono w wykonywaniu zawodu ponad 100 innych lekarzy. "Guardian" cytuje słowa Dukana z wywiadu, którego udzielił mu w ub.r. - Pracowałem nad moją dietą 42 lata i skorzystały z niej miliony osób. Nigdy nie słyszałem, aby ktokolwiek z nich miał problemy z sercem - mówił. W ubiegłym roku francuscy naukowcy zaskarżyli także metody edukacyjne Dukana, który miał sugerować swoim studentom, że otrzymają wyższe oceny, jeżeli uda im się utrzymać szczupłą sylwetkę.

Zobacz wideo
Więcej o: