Księża dziekani archidiecezji warszawsko-praskiej wyrazili poparcie dla kontrowersyjnej decyzji abp. Henryka Hosera dotyczącej odwołania z urzędu proboszcza ks. Wojciecha Lemańskiego. "W ostatnich dniach obserwujemy wielką medialną kampanię nienawiści godzącą w dobre imię Kościoła i Księdza Arcybiskupa, próbującą odebrać godność, honor i dobre imię naszemu Pasterzowi" - napisali.
- Rozwija się ruch w obronie abp. Hosera - przyznała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. Jej zdaniem może się okazać, że ks. Lemański pozostanie na placu boju sam ze swoimi parafianami, którzy konsekwentnie go bronią.
- Spór o ks. Lemańskiego jest wielkim sporem o kształt polskiego Kościoła - zaznaczył Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - Czy ma być Kościołem otwartym, który dyskutuje z wiernymi i niewierzącymi, Kościołem szamańskim z występami o. Bashobory. To jest fundamentalny spór - tłumaczył Wroński.
Paradowska apelowała jednak o bardziej stonowane opinie na temat rekolekcji o. Bashobory. - Dla wielu ludzi to było przeżycie. Jeśli nie ma się wiedzy na temat ruchu charyzmatycznego, to lepiej być bardziej powściągliwym - zaznaczyła. - Pozostanę przy określeniu "szamaństwo". Z przerażeniem oglądam na prowincji wizyty księży egzorcystów, dziwaczne nabożeństwa. Obawiam się, że Kościół skręca w niebezpieczną stronę i staje się coraz bardziej zamknięty - mówił Wroński.
Paweł Fąfara z "Polska The Times" przypomniał, że Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka poprosił właśnie Watykan o szczegółowe wyjaśnienia skandalu dotyczącego pedofilii w Kościele. Jego zdaniem konflikty w polskim Kościele wpisują się w szerszą tendencję. - Sprawa ks. Lemańskiego to jedna z zapowiedzi wiatru zmian, który przebuduje cały Kościół - zaznaczył.
Prof. Radosław Markowski zauważył, że ostatnio w Kościele dużo się dzieje. - Nie wiem, czy jest w tym jakiś zamysł, czy Kościół traci kontrolę nad tym, co się dzieje na najniższym poziomie - stwierdził socjolog.