"Spór o ks. Lemańskiego to wielki spór o kształt polskiego Kościoła. Czy ma być otwarty czy szamański" [PUBLICYŚCI]

- Sprawa ks. Lemańskiego to jedna z zapowiedzi wiatru zmian, który przebuduje cały Kościół - powiedział w Poranku Radia TOK FM Paweł Fąfara z "Polska The Times". Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" podkreślał, że chodzi o fundamentalny spór Kościoła otwartego z "Kościołem szamańskim".

Księża dziekani archidiecezji warszawsko-praskiej wyrazili poparcie dla kontrowersyjnej decyzji abp. Henryka Hosera dotyczącej odwołania z urzędu proboszcza ks. Wojciecha Lemańskiego. "W ostatnich dniach obserwujemy wielką medialną kampanię nienawiści godzącą w dobre imię Kościoła i Księdza Arcybiskupa, próbującą odebrać godność, honor i dobre imię naszemu Pasterzowi" - napisali.

- Rozwija się ruch w obronie abp. Hosera - przyznała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. Jej zdaniem może się okazać, że ks. Lemański pozostanie na placu boju sam ze swoimi parafianami, którzy konsekwentnie go bronią.

"Z przerażeniem oglądam na prowincji wizyty egzorcystów"

- Spór o ks. Lemańskiego jest wielkim sporem o kształt polskiego Kościoła - zaznaczył Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - Czy ma być Kościołem otwartym, który dyskutuje z wiernymi i niewierzącymi, Kościołem szamańskim z występami o. Bashobory. To jest fundamentalny spór - tłumaczył Wroński.

Paradowska apelowała jednak o bardziej stonowane opinie na temat rekolekcji o. Bashobory. - Dla wielu ludzi to było przeżycie. Jeśli nie ma się wiedzy na temat ruchu charyzmatycznego, to lepiej być bardziej powściągliwym - zaznaczyła. - Pozostanę przy określeniu "szamaństwo". Z przerażeniem oglądam na prowincji wizyty księży egzorcystów, dziwaczne nabożeństwa. Obawiam się, że Kościół skręca w niebezpieczną stronę i staje się coraz bardziej zamknięty - mówił Wroński.

"Sprawa ks. Lemańskiego to zapowiedź wiatru zmian"

Paweł Fąfara z "Polska The Times" przypomniał, że Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka poprosił właśnie Watykan o szczegółowe wyjaśnienia skandalu dotyczącego pedofilii w Kościele. Jego zdaniem konflikty w polskim Kościele wpisują się w szerszą tendencję. - Sprawa ks. Lemańskiego to jedna z zapowiedzi wiatru zmian, który przebuduje cały Kościół - zaznaczył.

Prof. Radosław Markowski zauważył, że ostatnio w Kościele dużo się dzieje. - Nie wiem, czy jest w tym jakiś zamysł, czy Kościół traci kontrolę nad tym, co się dzieje na najniższym poziomie - stwierdził socjolog.

Więcej o: