Rząd Francji zdelegalizował trzy radykalne ugrupowania prawicowe

Francja zdelegalizowała trzy radykalne prawicowe ugrupowania, które mają związek ze śmiercią lewicowego aktywisty Clementa Merica. To efekt deklaracji rządu francuskiego, który zapowiedział rozprawienie się z faszyzującymi ugrupowaniami.

Rzeczniczka rządu poinformowała wczoraj, że ugrupowania Third Way, The Revolutionary Nationalist Youth (JNR) oraz Desire to Dream zostały oficjalnie zdelegalizowane. Środowe oświadczenie ma związek ze śmiercią osiemnastoletniego Clementa Merica. Nastolatek został śmiertelnie pobity podczas czerwcowych starć pomiędzy prawicowcami i lewicowcami.

Pięć osób związanych właśnie z tymi trzema organizacjami usłyszało już zarzuty. Rzeczniczka rządu tłumaczyła, że ugrupowania mają charakter milicji obywatelskiej, która "prowokuje dyskryminację, nienawiść oraz przemoc". Serge Ayoub, lider dwóch nielegalnych grup, cytowany przez Agence France Press, powiedział, że decyzja rządu jest "nadużyciem władzy". Został również przesłuchany w związku ze śmiercią Merica, ale nie postawiono mu zarzutów.

Zapowiedział odwołanie od tej decyzji. We Francji obserwuje się rosnące napięcie pomiędzy lewą i prawą stroną sceny politycznej, które wywołała debata na temat legalizacji związków homoseksualnych. Rząd francuski zobowiązał się rozprawić z faszyzującymi grupami.

Więcej o: