Rekordowe odszkodowanie w Kalifornii: firma ochroniarska zapłaci 58 mln dol za pobicie

43-letni mieszkaniec Los Angeles, który w wyniku pobicia przez ochroniarza przestał mówić i wymaga całodobowej opieki, dostanie 58 mln dolarów odszkodowania. Ma je zapłacić firma ochroniarska, która zatrudniła brutalnego pracownika.

Antonio Lopez Chaj pracował jako malarz pokojowy w Los Angeles. 19 kwietnia 2010 r. wybrał się wraz z bratem oraz jego synami do baru. Tam wywiązała się sprzeczka pomiędzy jednym z jego bratanków a barmanem, który po chwili słownych utarczek rzucił się na chłopaka.

Chaj próbował interweniować w obronie krewnego, ale wtedy do akcji wkroczył ochroniarz baru. - Uderzył go kilka razy kijem, metalową pałką w głowę, po czym wyrzucił za drzwi baru. Wtedy kilkakrotnie uderzył jego głową o chodnik - relacjonowała przebieg zdarzeń na łamach "Los Angeles Times" Federico Sayre, adwokatka pokrzywdzonego.

Mężczyzna nie potrafi mówić

W wyniku pobicia 43-letni mężczyzna stracił blisko 25 proc. powierzchni czaszki. Uszkodzenie mózgu jest tak silne, że przestał mówić i do końca życia będzie wymagał całodobowej opieki.

Oskarżony ochroniarz Emerson Quintanilla podczas policyjnego śledztwa zaprzeczał, jakoby używał metalowego narzędzia. Adwokat pobitego mężczyzny przedstawił przed sądem dowody świadczące o tym, że ochroniarz nie posiadał licencji na używanie metalowej pałki.

Sąd werdykt w tej sprawie wydał dopiero po trzech latach. Odczytanie wyroku zajęło 2,5 godziny.

Rekordowe odszkodowanie

Antonio Lopez Chaj ma dostać 58 mln dolarów odszkodowania od firmy ochroniarskiej, która zatrudniła ochroniarza. Ława przysięgłych nie była w tej sprawie jednogłośna. Dziewięciu z dwunastu członków było za wydaniem takiego werdyktu.

Firma ochroniarska zamierza odwołać się od wyroku. Zarówno barman, który wywołał bójkę, jak i ochroniarz zapadli się pod ziemię i nie brali udziału w rozprawie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: