Według rządu Stanów Zjednoczonych, przymusowe karmienie to "humanitarna opieka medyczna o wysokiej jakości, mająca na celu ochronę życia i zdrowia". Jak wynika ze "Standardowej Procedury Operacyjnej Zarządzania Medycznego" - dokumentu wojskowego, który wyciekł do mediów - strażnicy mogą mówić o strajku głodowym, gdy więzień odmówi przyjęcia dziewięciu kolejnych posiłków, lub gdy masa ciała spadnie poniżej 85 proc. w stosunku do masy optymalnej dla jego wzrostu.
Jeżeli lekarze orzekną, że jest to "medycznie konieczne", można rozpocząć procedurę karmienia. Więzień jest przywiązywany do krzesła i karmiony przez rurkę wpuszczaną do nosa. Instrukcja zawiera szereg środków przymusu, których mogą użyć strażnicy w przypadku napotkania oporu, m.in. maskę, która ma powstrzymywać przed gryzieniem i pluciem.
Mos Def wraz z Asifem Kapadią postanowili zwrócić uwagę na to, jak wygląda codzienność strajkujących. Nagrany przez nich film bardzo realistycznie pokazuje, jak cierpią ludzie poddani karmieniu wbrew swej woli. Do projektu zaangażowano dwóch lekarzy, którzy zgodzili się przeprowadzić na raperze przymusowe karmienie. Jak mówi, pierwsza próba była dla niego tak odpychająca, że nie mógł znieść kolejnego podejścia ekipy medycznej.
Choć samo karmienie przez nos jest powszechną praktyką w przypadku osób, którzy nie mogą z jakiegoś powodu przyjmować pokarmu, zazwyczaj przeprowadzane jest zgodnie z wolą pacjenta i z zachowaniem najwyższej ostrożności. Lekarze podkreślają, że błędem nie jest sama przyjęta metoda, lecz sposób, w jaki przeprowadza się zabiegi.
Chcesz wiedzieć więcej o strajku w Guantanamo? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!