Polacy na wakacjach. 5 najpopularniejszych kierunków zagranicznych [RAPORT]

Chorwacja, Hiszpania, Włochy, Grecja i... Turcja - to najpopularniejsze zagraniczne kierunki wakacyjne Polaków. Z badania przeprowadzonego dla Mondial Assistance wynika, że wyjazd w wakacje planuje ponad 16 milionów Polaków. Za granicę wyjedzie prawie 6 milionów z nas.

Średnio na zagraniczne wakacje wydamy 2315 złotych od osoby, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni. Najpopularniejsze zagraniczne kierunki to Chorwacja (14 proc.), Hiszpania, Włochy (po 8 proc.) i Grecja (7 proc.). W porównaniu z zeszłym rokiem nieco na znaczeniu straciły Egipt i Hiszpania. Z kolei ci wybierający wakacje w kraju - to prawie dwie trzecie badanych, mniej niż w badaniu sprzed roku - zapłacą około 1190 złotych.

"wyjazd wakacyjny" tzn. wyjazd planowany w lipcu i sierpniu

Na wakacje wyjadą w tym roku przede wszystkim osoby młode (w wieku 18-29 lat), mieszkające w miastach, z wykształceniem średnim i wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego powyżej 4,5 tys. zł (rok wcześniej było to 3 tys. zł). Przy wyjazdach zagranicznych kwota ta rośnie do 6 tys. zł. Rok temu w badaniu zadeklarowaliśmy wydatki 1188 zł na wakacje w kraju i 2613 zł przy wypoczynku w innych krajach.

14,5 miliona osób nie wyjedzie na wakacje

Chociaż na żadne wakacje nie pojedzie aż 47 proc. Polaków, to jednak liczba ta jest mniejsza od zeszłorocznej o 6 pkt procentowych. Co piąty badany na ostatnim wyjeździe urlopowym była aż pięć i więcej lat temu. Niemal co dziesiąty dorosły mieszkaniec Polski nigdy nie był na wakacjach. Najczęstszy powód to brak pieniędzy - podała go co druga osoba. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób w wieku powyżej 50 lat, a także osób, których dochód gospodarstwa domowego jest poniżej 1 tys. zł.

Biuro podróży? Nie, dziękuję!

Aż trzy czwarte Polaków swój główny wyjazd wakacyjny zamierza zorganizować samodzielnie. Pytani, co powoduje takie nastawienie, najczęściej odpowiadają, że chęć indywidualnego decydowania o formie spędzanego czasu i możliwość dopasowania oferty do własnych potrzeb.

Z kolei ci, którzy wybrali ofertę biura podróży, najbardziej cenią gwarancję wiarygodności i pewność zakupu potwierdzoną dokumentem. Największy wpływ na wybór wycieczki i konkretnego biura podróży mają opinie znajomych.

A jakie są Wasze ulubione miejsca na wakacje? Wybieracie Polskę czy zagranicę?

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-14 maja 2013 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) w ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Próba wyniosła 1000 osób.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najważniejszych wydarzeniach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: