Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII

Papież Franciszek zgodził się w piątek na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII - ogłosił Watykan. Zgodnie z decyzją papieża obaj błogosławieni zostaną ogłoszeni świętymi w czasie jednej ceremonii. Jej data zostanie wyznaczona na konsystorzu.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się konsystorz, czyli zebranie kardynałów, który wyznaczy datę ceremonii w Watykanie. Przypuszcza się, że odbędzie się ona jeszcze w tym roku. Wymieniany jest między innymi termin 8 grudnia lub 24 listopada, czyli zamknięcie Roku Wiary.

Decyzja papieża o podwójnej kanonizacji została ogłoszona po jego porannym spotkaniu z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. kardynałem Angelo Amato. Zreferował on Franciszkowi przebieg obu procesów kanonizacyjnych i przebieg prac oraz głosowań nad dokumentacją dotyczącą cudu uzdrowienia przypisywanego polskiemu papieżowi. W przypadku Jana XXIII odstąpiono od stwierdzenia cudu. Franciszek zgodził się na ogłoszenie dekretów kanonizacyjnych.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potwierdził nieoficjalne doniesienia mediów o tym, że do kanonizacji Jana Pawła II wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia kobiety z Kostaryki. Według mediów cierpiała ona na ciężkie uszkodzenie mózgu. Wcześniej informowano, że do cudu tego miało dojść wieczorem 1 maja 2011 roku, czyli w dniu beatyfikacji papieża Polaka. Tej wiadomości nie potwierdzono.

W ostatnich tygodniach doszło do istotnego przyspieszenia prac nad kanonizacją Jana Pawła II. Po tym, gdy dokumentację w sprawie cudu przyjęli w głosowaniach lekarze i teolodzy z kongregacji, we wtorek uczyniła to również komisja kardynałów i biskupów. Jan XXIII, zmarły przed 50 laty, został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: