Peru: Deweloperzy zburzyli 4000-letnią piramidę. "Krzywda nie do naprawienia"

Dwie firmy deweloperskie z Peru zburzyły piramidę na najstarszym w kraju terenie wykopalisk - podało peruwiańskie ministerstwo dziedzictwa kulturowego. Inwestorzy działali nielegalnie, rząd zapowiedział, że trafią przed sąd.

Konstrukcja miała 6 metrów wysokości. Była częścią kompleksu 12 piramid, powstałych ok. 3500-1800 p.n.e. Budowle położone są w El Paraiso kilka kilometrów na północ od Limy. Prawdopodobnie służyły one prekolumbijskim Inkom jako centrum religijne i administracyjne.

Rafael Varon, peruwiański minister dziedzictwa kulturowego, oświadczył, że do zniszczenia piramidy doszło w zeszły weekend. Powiedział, że robotnicy budowlani szykowali się do zburzenia kolejnych budowli, ale powstrzymali ich świadkowie zdarzenia. Zapowiedział, że obie firmy zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Marco Guilen, który kieruje pracami wykopaliskowymi w El Paraiso, stwierdził, że zburzenie piramidy to dla peruwiańskiej historii "krzywda, której nie da się naprawić". - Teraz już nigdy nie będziemy mogli się dowiedzieć, jak została skonstruowana i jakie miała znaczenie dla ludzi, którzy wtedy żyli - dodał.

Więcej o: