Kolejna wojna o aborcję. Radykalny projekt ustawy już w Sejmie

Zanosi się na kolejną odsłonę awantury o ustawę antyaborcyjną. Twórcy obywatelskiego projektu chcą, by przerwanie ciąży było zakazane także w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.

Teraz Sejm ma 90 dni na podjęcie prac nad projektem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji". Szykuje się zadyma, bo wśród posłów ten pomysł ma wielu zwolenników: wystarczy przypomnieć, że dwa lata temu projektu zakazującego całkowicie aborcji nie odrzucono w pierwszym czytaniu, a w drugim za jego odrzuceniem głosowało 191 posłów, ale popierało go aż 186 posłów (w tym 15 z PO).

Pomysł obalenia ustawy antyaborcyjnej jest szaleństwem, zwłaszcza że w praktyce nawet obowiązująca ustawa nie działa. Lekarze często odmawiają skierowania na legalny zabieg. Takich aborcji jest rocznie kilkaset. Za to Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacuje, że 80-200 tys. Polek rocznie przerywa ciążę, część z nich za granicą.

Zaostrzenie ustawy byłoby równoznaczne z dalszym rozkwitem podziemia aborcyjnego, ale to nie interesuje aktywistów pro-life.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o: