"Pakiet klimatyczny - prawie zdrada narodowa. Pytanie tylko kto zdradził, Tusk czy Lech Kaczyński"

Jan Wróbel szukał w TOK FM obrońców pakietu klimatycznego. - Sam pomysł paktu jest chyba dobry i dlatego go podpisaliśmy. A nie dlatego, że kilka lat temu Polska i cała Europa uparły się obciąć sobie nogę bez znieczulenia - uważa publicysta. Dominuje przekonanie, że podpisanie dokumentu "to prawie zdrada narodowa". - Pytanie tylko kto zdradził, Tusk czy Lech Kaczyński. Bo że zdradził, to już w ogóle nie ma dyskusji.

Kto odpowiada za to, że Polska podpisała unijny pakiet klimatyczny? Odpowiedź na to pytanie zależy od... przynależności partyjnej. PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele przekonują, że to rząd Donalda Tuska "zadał straszliwy cios polskiej gospodarce" podpisując dokument. A według PO, wszystko zaczęło się od zaakceptowania paktu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Pakt klimatyczny to wina Tuska - przekonuje poseł Waszczykowski>>

- Nie znalazłem w dzisiejszej i wczorajszej prasie, a starałem się znaleźć, wypowiedzi, że przecież pakiet to nie jest żadne nieszczęście dla świata. Że przecież większym zagrożeniem jest ten niezdrowy klimat pełen CO2. Że sam pomysł jest chyba dobry. I dlatego go podpisaliśmy, że był dobry. A nie dlatego, że kilka lat temu Polska i cała Europa uparły się obciąć sobie nogę bez znieczulenia - komentował Jan Wróbel w "Poranku Radia TOK FM".

Według publicysty, dziś nie wypada o tym, co jeszcze kilka lat temu wydawało się oczywiste. - Że zanieczyszczenie powietrza to poważna choroba, z którą trzeba walczyć. I teraz wszyscy jadą na ten biedny Śląsk, żeby go znowu uprzemysłowić. Parę lat temu mieliśmy pro klimatyczną histerię. A teraz mamy histerię skierowaną w drugą stronę. I słyszymy, że kluczem do rozwoju Polski jest gospodarka oparta na węglu.

Wróbel pytał, gdzie dziś są eksperci, którzy jeszcze kilka lat temu przekonywali, że pakiet klimatyczny to dobre rozwiązanie. Obecnie w Polsce dominuje atmosfera, że podpisanie dokumentu "to prawie zdrada narodowa". - Pytanie tylko kto zdradził, Tusk czy Lech Kaczyński. Bo że zdradził, to już w ogóle nie ma dyskusji - ironizował gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

"Kaczyński i Tusk kłócą się o pakiet klimatyczny" Wyjaśniamy, jak było i jest naprawdę. PRZECZYTAJ>>

Więcej o: