Astronomowie odkryli trzy nowe planety. Na superziemiach może istnieć życie

Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli trzy nowe planety pozasłoneczne. Niewykluczone, że istnieje na nich życie, informuje serwis ?Science Daily?.

Astronomowie odkryli układ składający się z co najmniej sześciu planet podczas obserwacji gwiazdy Gliese 667C. Wcześniej wiadomo było tylko, że w orbicie gwiazdy znajdują się trzy planety, z czego tylko jedna była brana pod uwagę jako ta, na której może występować życie.

Takich planet może być więcej

Trzy z nowo odkrytych ciał niebieskich to superziemie. Są one bardziej masywne niż Ziemia, ale mniej masywne, niż takie planety jak Uran i Neptun. Znajdują się w takiej odległości od gwiazdy Gliese 667C, że może występować tam woda w stanie ciekłym. To jeden z najistotniejszych czynników sprzyjający potencjalnemu wykształceniu się życia na ich powierzchniach.

Gliese 667C to gwiazda, która jest dobrze znana astronomom. Wiadomo, że znajduje się ok. 22 lata świetlne od Ziemi, w gwiazdozbiorze Skorpiona i należy do tzw. czerwonych karłów.

"To odkrycie jest ekscytujące"

Superziemie odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu w Gottingen i Uniwersytet Hertfordshire. Ponownie przeanalizowali uzyskane wcześniej dane oraz dodali do nich obserwacje uzyskane dzięki systemowi HARP i Teleskopom Magellana.

- Wiedzieliśmy już, że gwiazda ma trzy planety, więc chcieliśmy zobaczyć, czy nie ma ich więcej - mówi Mikko Tuomi. - Odkrycie trzech planet, które pozostają w tzw. strefie mieszkalnej, jest bardzo ekscytujące - dodaje.

Chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszych odkryciach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: