Episkopat powołuje koordynatora ds. ochrony dzieci. "To nie dlatego, że w Kościele grozi jakieś szczególne niebezpieczeństwo"

Biskupi mianowali o. Adama Żaka koordynatorem ze strony Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jezuita ma się zająć programami prewencyjnymi ws. pedofilii. - Nie dlatego, że jesteśmy przekonani, że w Kościele dzieciom grozi jakieś szczególne niebezpieczeństwo. Tylko dlatego, żeby to było środowisko, do którego dzieci i rodzice mogą mieć zaufanie - wyjaśniał o. Żak.

Polski episkopat przygotowuje "Wytyczne" przeciwdziałania pedofilii już ponad 2 lata . Wygląda na to, że we wrześniu nastąpi ostateczna redakcja aneksów do "Wytycznych" przez Radę Prawną KEP. Ale to nie jeszcze nie koniec. Zostaną jeszcze przedstawione do zaaprobowania KEP, potem trafią do Watykanu; dopiero, gdy uzyskają ,,recognitio" (zatwierdzenia) zostaną ogłoszone w ,,Aktach Konferencji Episkopatu Polski" i zaczną obowiązywać.

O aneksach biskupi dyskutowali w weekend na zebraniu plenarnym KEP.

Ośrodki terapeutyczne: dla ofiar oraz sprawców

Aneks pierwszy dotyczy procedury, jaka obowiązuje przy przeprowadzaniu wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych "o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia".

Aneks drugi dotyczy i opisuje "konkretne formy troski o ofiarę przestępstwa". Postuluje też rozwijanie sieci placówek specjalistycznych niosących pomoc ofiarom oraz sprawcom. Trzeci aneks ma się zająć profilaktyką na poziomie seminariów.

Koordynator ds. ochrony dzieci

Biskupi mianowali też jezuitę, o. Adama Żaka, koordynatorem ze strony Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ma on się zająć przygotowaniem działań "w zakresie przygotowania i wcielania w życie na płaszczyźnie kościelnej odpowiednich wychowawczych programów prewencyjnych wobec pedofilii". W związku z tym KEP przygotowuje także dokument o prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed możliwością pedofilii.

- Nie dlatego, że jesteśmy przekonani, że w Kościele dzieciom grozi jakieś szczególne niebezpieczeństwo, tylko dlatego, żeby to było środowisko, które jest bardzo świadome, że do wzrostu potrzeba środowiska takiego, w którym każde dziecko może wzrastać bezpiecznie, z pełnym zaufaniem. I do którego również rodzice mogą mieć zaufanie - wyjaśniał o. Żak.

Pierwsze z tych programów, jak podaje KAI, mają być uruchomione już we wrześniu tego roku.

"Biskupi realizują zasadę"

Bp Polak na pytanie, czy Kościół w Polsce realizuje w tym zakresie proponowaną przez Stolicę Apostolską zasadę ,,zero tolerancji" dla zjawiska pedofilii wśród duchownych, odparł: ,,Biskupi ściśle realizują wspomnianą zasadę, przede wszystkim postępując zgodnie z normami określonymi przez watykańską Kongregację Nauki Wiary w każdym z możliwych, a nawet prawdopodobnych wypadków".

***

Właśnie w oparciu o dokumenty Kongregacji Nauki Wiary zredagowaliśmy szereg pytań do rzecznika Konferencji Episkopatu Polski oraz do wszystkich diecezji . Przede wszystkim chcieliśmy się dowiedzieć, co konkretnie kryje się za "zasadą zero tolerancji" oraz jaka jest skala problemu. Dostaliśmy odpowiedź od rzecznika Episkopatu, który odpisał, że episkopat nie zbiera danych "ze względu na dobro pokrzywdzonych" . Od żadnej z diecezji nie uzyskaliśmy konkretnej odpowiedzi. Od ks. Wojciecha Lipki, kanclerza kurii warszawsko-praskiej, dostaliśmy mail ze słowami "TO NIE WASZA SPRAWA" (pisownia oryginalna).

Radio TOK FM od kilku miesięcy zajmuje się sprawą pedofilii w polskim Kościele. Punktem wyjścia był wywiad z Marcinem K. , który był molestowany w wieku 12 lat. Marcin K. postanowił wytoczyć precedensowy proces o odszkodowanie od Kościoła . Pierwsza rozprawa ma się odbyć na początku października.

Czytaj Raport TOK FM o pedofilii >>

Więcej o: