USA: FBI monitorowało najsłynniejszego pisarza Meksyku

Z ostatnio ujawnionych dokumentów wynika, że FBI przez dwie dekady monitorowało meksykańskiego pisarza Carlosa Fuentesa, podaje brytyjski ?Guardian?. Federalni obawiali się komunistycznych sympatii pisarza, prywatnie przyjaciela kubańskiego przywódcy Fidela Castro.

Najsłynniejszy meksykańskiemu pisarzowi w latach 60., co najmniej dwa razy, odmówiono wizy wjazdowej do USA. W jednym z protokołów Fuentes jest opisany jako "czołowy meksykański pisarz komunistyczny". W 170-stronicowej dokumentacji FBI opisuje, jak monitorowało pisarza. Śledczy uzasadniali odmowę przyznania wizyty przynależnością Fuentesa do meksykańskiej partii komunistycznej.

Pisarz zmarł w 2012 roku z powodu wewnętrznego krwotoku. Jego debiutancka powieść z 1958 roku "Kraina najczystszego powietrza" położyła podwaliny pod ogromną popularność literatury iberoamerykańskiej w latach 60. i 70. - fenomen kulturowy, do którego Fuentes przyczynił się na równi z takimi twórcami jak Gabriel Garcia Marquez czy Mario Vargas Llosa. Najbardziej znane powieści to: "Śmierć Artemia Cruz", monumentalna "Terra Nostry", "Spokojne sumienie". Na podstawie powieści "Stary gringo" powstał film z udziałem Gregory'ego Pecka i Jane Fondy. Pisarz kilka razy był w Polsce. W maju 2002 r. odwiedził Kraków i Warszawę.

Więcej o: