Budowniczowie metra w Chinach zniszczyli pięć starożytnych grobowców

Podczas budowy szóstej linii metra w Guangzhou (dawniej Kanton) doszło do zniszczenia ważnych zabytków. Robotnicy tłumaczą, że nie zauważyli ostrzeżeń pozostawionych przez archeologów.

Zniszczone grobowce pochodziły z okresu dynastii Shang i miały od 2200 do 3000 lat. Jak informuje "South China Morning Post" archeolodzy wciąż badali zabytki, a po skończonej pracy w miniony piątek oznaczyli ich obecność znakami ostrzegawczymi. Niestety, w sobotę grobowce zostały zniszczone przez budowniczych metra.

- Wczoraj wciąż pracowaliśmy na stanowisku, ale w sobotę rano wszystkie pięć grobowców pogruchotano - mówi jeden z archeologów. Badacze alarmują, że to nie pierwszy raz, kiedy robotnicy ignorują ich ostrzeżenia. - Zrobili to celowo, aby zatrzeć ślady zniszczyli także nasze znaki ostrzegawcze - dodaje archeolog. Ich zdaniem, w ciągu ostatnich pięciu miesięcy zniszczono w sumie już 12 ważnych zabytków.

Z kolei szefowie Guangzhou Metro Corporation tłumaczą się, że robotnicy nie zauważyli zostawionych ostrzeżeń. Według nich, to archeolodzy źle zabezpieczyli miejsce. System metra w Guangzhou, które zamieszkuje 13 mln ludzi, jest jednym z największych w Chinach. Dziennie przewozi ono nawet do 3,5 mln pasażerów.

Więcej o: