"Eksperci i leserzy" - tygodnik "Polityka" przygotował ranking europosłów. Najlepsi: Jędrzejewska i Szymański, a najgorsi...

Wśród najlepszych - Jędrzejewska, Szymański, Huebner i Kowal. Wśród najgorszych - wszyscy z Solidarnej Polski. Tygodnik "Polityka" przygotował swój ranking europosłów - tych, którzy zasługują na wyróżnienie, i tych zasługujących na żółtą kartkę.

Oto niekwestionowani zwycięzcy rankingu "Polityki": Sidonia Jędrzejewska (PO) i Konrad Szymański (PiS) dostali tyle samo pozytywnych ocen. Ta dwójka - zdaniem jurorów - to prawdziwi eksperci w Parlamencie Europejskim. Tygodnik podkreśla też, że te dwie osoby pokazują, że "w PE najlepiej sprawdzają się nie rozemocjonowani politycy, lecz specjaliści w swoich dziedzinach". Co do tytułowych "leserów", autorzy "Polityki" zauważają, że dzielą się oni na dwie podkategorie: tych, którzy się starają, ale radzą sobie słabo, i tych, dla których praca w PE ogranicza się do... pensji, diety i pieniędzy na biura.

W rankingu "Polityki" dwukrotnie znalazł się Jerzy Buzek, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Przez jury został zakwalifikowany i do wyróżnienia, i do... przyznania "żółtej kartki". A wszystko przez to, że wzbudził wśród jurorów skrajne emocje - niektórzy zarzucają politykowi, że spoczął na laurach, a swoją aktywność w PE ogranicza do "ceremonialno-honorowych wystąpień".

Cały ranking z pełnymi uzasadnieniami - w najnowszej "Polityce".

embed

Wśród jurorów rankingu znaleźli się korespondenci polskiej prasy w Brukseli, eksperci i dziennikarze zajmujący się UE. A dokładniej: Dorota Bawołek (Polsat), Tomasz Bielecki ("Gazeta Wyborcza"), dr hab. Zbigniew Czachór (UAM), Wiktor Dąbrowski, Leszek Jarosz (b. korespondent TVN24 w Brukseli), Michał Kot (PAP), Beata Płomecka (Polskie Radio), Katarzyna Szymańska-Borginon (RMF FM), Paweł Świeboda (demosEuropa), Julita Żylinska i Anna Widzyk (PAP), Agnieszka Lichnerowicz (Radio TOK FM), Joanna Wajda (TVP), Danka Woźnicka (Radio ZET) i Maciej Zakrocki (TVP).

Cały ranking w najnowszym wydaniu tygodnika "Polityka".

Więcej o: