"Po co segregować, jak wszystko wrzucą do jednej śmieciarki?" Wyjaśniamy, jak to działa

Jeden z naszych czytelników przysłał na Alert24 link do filmu pokazującego, jak wygląda segregowanie śmieci w Polsce. Na nagraniu widać, jak odpady z trzech różnych pojemników trafiają do jednej śmieciarki. - Po co ta ściema? - piszą pod filmem oburzeni komentatorzy. Wyjaśniamy, jak to naprawdę jest z segregowaniem odpadów.

Film przysłany przez naszego czytelnika został nagrany w Bydgoszczy. Nagranie pokazuje, jak wszystkie śmieci z kilku kontenerów na segregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki.

 

Takich nagrań jest w internecie więcej. Problem zbiorczego zbierania surowców wtórnych wiele razy pojawiał się tez w komentarzach pod naszymi artykułami z cyklu o śmieciach.

Wszystko razem? To nie problem

Tymczasem, wbrew oburzeniu części komentatorów, takie zbieranie odpadów jest jak najbardziej prawidłowe. - Najważniejsze, żeby podzielić śmieci na trzy grupy: surowce wtórne, odpady organiczne i niebezpieczne. To wersja minimum - wyjaśniał w rozmowie z Gazeta.pl Dominik Dobrowolski , specjalista ds. recyclingu.

Oczywiście, odpady są później wielokrotnie segregowane w sortowni. M.in. trzeba oddzielić od siebie różne rodzaje metali i szkła. Taka praca jest wykonywana niezależnie od tego, czy wrzucimy wszystkie surowce wtórne do jednego pojemnika, czy podzielimy je już wcześniej na kilka gatunków.

Zobacz wideo

Po co segregować dwa razy?

Po co więc są różnokolorowe pojemniki, jeśli i tak odpady będą segregować pracownicy sortowni? - Im bardziej posegregujemy odpady w domu, tym efektywniej pracuje zakład przetwarzający i segregujący odpady. Ale mówimy tu o pewnym modelu idealnym - tłumaczy Dominik Dobrowolski. - Do tego trzeba jeszcze przekalkulować koszty. Gdyby gmina chciała już na tym pierwszym etapie prowadzić bardziej szczegółową segregację, na pewno musiałaby znacznie podnieść koszty - wyjaśnia.

Z tego powodu po wdrożeniu nowych zasad niewiele gmin będzie wymagało od mieszkańców dzielenia odpadów na wiele grup. Prawdopodobnie najpowszechniejszy będzie system dwóch pojemników: na odpady surowcowe (papier, szkło, metal, plastik) i na odpady organiczne. Taki system już teraz stosuje wiele firm odbierających odpady od mieszkańców domów jednorodzinnych.

Więcej o: