Dowódca SS odnaleziony w USA. Brał udział w tłumieniu powstania warszawskiego?

Michael Karkoc, jeden z dowódców odpowiedzialnej za zbrodnie podczas II wojny światowej jednostki SS ?Galizien? został odnaleziony w USA. 94-letni mężczyzna ukrywał się przez dziesięciolecia. Dokumenty SS mają dowodzić, że zatrzymany brał udział w tłumieniu powstania warszawskiego.

94-letni Michael Karkoc mieszka w Minnesocie. Najprawdopodobniej sfałszował swoje dokumenty, co pozwoliło mu się przedostać w 1949 roku do USA. Karkoc ukrył, że był oficerem i jednym z założycieli 14 Dywizji Grenadierów SS (1 ukraińska) (niem. 14. Waffen-Grenadier-Division der SS), potocznie określanej jako Dywizja "SS-Galizien". Udało mu się przedostać do Stanów Zjednoczonych, choć członkowie tej formacji byli na tajnej czarnej liście osób, które miały zakaz wstępu do USA.

Karkoc tłumił powstanie warszawskie?

Choć oficjalne dokumenty nie potwierdzają, że Karkoc brał bezpośredni udział w zbrodniach wojennych, przeciwko niemu świadczą zeznania członków jego oddziału. Zarzuca mu się, że wydał rozkaz masakry cywilów. Ponadto dokumenty SS mają dowodzić, że brał udział w tłumieniu powstania warszawskiego.

Znany jako "Łowca nazistów" dr Efraim Zuroff z Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie spodziewa się, że potwierdzą się dowody, że Karkoc okłamał urzędników amerykańskich i że zostanie deportowany i osądzony za zbrodnie wojenne.

"Ścigani mają po 100 lat, ale to nie zmienia ich z morderców w dżentelmenów" - [ WYWIAD Z EFRAIMEM ZUROFFEM ]

Karkoca skażą tak, jak Demjanjuka?

Dowody działalności Karkoca, znajdujące się w dokumentach, do których dotarła agencja AP, skłoniły władze niemieckie do śledztwa mającego na celu potwierdzenie zarzutów. Po precedensie w sprawie Johna Demjanjuka w Niemczech naziści mogą być oskarżeni o zbrodnie wojenne, nawet jeśli ich bezpośredni udział w nich nie zostanie udowodniony.

Demjanjuk nie dostał zarzutów zamordowania konkretnych osób. Został skazany jako strażnik obozu śmierci w Sobiborze, który miał współudział w wymordowaniu 28 tys. Żydów.

Więcej o: