Będzie konkurencja dla dreamlinera. Dziś pierwszy lot airbusa A350

Dziś we francuskiej Tuluzie po raz pierwszy wystartował airbus A350 - informuje BBC News. Najnowszy model airbusa ma być konkurencją dla boeinga 787 dreamlinera.

We francuskiej Tuluzie po raz pierwszy wystartował nowy airbus, który ma być konkurencją dla dreamlinera. To lot próbny - od jego powodzenia zależą dalsze prace nad modelem A350.

 

Zobacz start airbusaA350

Alternatywa dla dreamlinera

A350 ma być europejską alternatywą dla dreamlinera. Wielkość i parametry techniczne obu maszyn są zbliżone. Airbus ma być jednak lżejszy od dreamlinera. Jego konstruktorzy zastosowali zaawansowane materiały, przede wszystkim kompozyty węglowe, w celu zmniejszenia ciężaru.

Poza niższą wagą nowy airbus będzie miał też paliwooszczędne silniki Rolls-Royce Trent XWB. Ma się to przełożyć na znacznie niższe koszty eksploatacji niż w przypadku boeinga.

Zamówienia już są

Do tej pory Airbus zebrał zamówienia na ponad 600 nowych samolotów. Na zakup zdecydowały się m.in. linie lotnicze Singapore Airlines, które zdecydowały się na 50 maszyn nowego typu.

Teraz wszystko zależy od powodzenia kolejnych testów i lotów próbnych. Jeśli przebiegną prawidłowo, airbus A350 trafi do klientów do końca przyszłego roku.

Więcej o: