Nie działają wypożyczalnie rowerów w Polsce. Zalało serwery w Nextbike'a w Lipsku

Co najmniej przez kilka godzin nie wypożyczysz rowerów we Wrocławiu, Opolu, Poznaniu czy Warszawie. Obfite opady deszczu nad Lipskiem doprowadziły do zalania serwerów niemieckiej firmy Nextbike, której system obsługuje polskie wypożyczalnie.

- W Lipsku w Niemczech, gdzie znajdują się serwery firmy Nextbike obsługujące system, było podobno wielkie oberwanie chmury. Według operatora to jest przyczyna kłopotów. Nie działają wszystkie wypożyczalnie tej firmy na świecie - mówi Łukasz Puchalski , pełnomocnik rowerowy warszawskiego ratusza. System przestał działać około godziny 11. Informacja o awarii wyświetla się na terminalach.

Awaria jest na tyle poważna, że jej usunięcie może potrwać nawet do końca dnia. W optymistycznym wariancie kilka godzin. - Nie możemy komunikować się z naszym systemem, w związku z czym niemożliwe jest rejestrowanie przez niego wypożyczeń i zwrotów rowerów. Nie mamy też dostępu do swojej strony internetowej - mówi Małgorzata Udała, rzecznik prasowy Nextbike Polska. Dodaje, że jeżeli ktoś rano pożyczył rower i chce oddać, to należy przypiąć go do stojaków przy terminalach i powiadomić biuro obsługi. Nie będzie problemów i dodatkowych opłat - zaznacza Udała.

System Nextbike jest niemalże monopolistą na polskim rynku. Obsługuje wypożyczalnie w Opolu, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Codziennie z rowerów korzystają tysiące użytkowników.

Informacje można otrzymać pod numerem 222 44 1313. - Na razie użytkownicy nie zgłaszają problemów - słyszymy od pracownika serwisu.