"A w ilu proc. Gowin zgadza się z tobą?". Ankieta polityka o PO

"Przygotowałem 21 pytań dotyczących najważniejszych obszarów polityki" - pisze Jarosław Gowin na swojej nowej stronie JakaPlatforma.org. "Oczywiście ankieta nie obejmuje wszystkich istotnych dla Polaków spraw. Mam jednak nadzieję, że pozwoli ocenić, na ile aktualne są dla Polaków nasze dawne, niezrealizowane jeszcze postulaty" - dodaje i zachęca obywateli do odpowiadania na pytania. Pomija jednak pewne - wydawałoby się istotne dla siebie - wątki...

W zamieszczonej przez Jarosława Gowina w internecie ankiecie znajdziemy pytania z zakresu "ustroju i praw obywatelskich, wartości i polityki wobec rodzin, podatków i kształtu administracji oraz samorządu i edukacji". Jak podkreśla jej autor, większość z nich dotyczy postulatów przedstawianych już przez Platformę na różnych etapach jej historii. "Pozostałe odnoszą się do ważnych dla obywateli kwestii, które w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się w debacie publicznej" - twierdzi.

Jaki cel były minister sprawiedliwości chce osiągnąć, namawiając wyborców do udziału w tej inicjatywie? Gowin twierdzi, że liczy, iż dzięki niej "na czerwcowej Konwencji Platformy Obywatelskiej najważniejszym tematem będzie właśnie poważna debata nad programem PO". Jednak w przygotowanych przez polityka i jego współpracowników pytaniach brakuje kilku kwestii, z poruszania których Jarosław Gowin jest znany.

Ani słowa o in vitro

W ankiecie pojawiają się zagadnienia, takie jak ewentualne zmniejszenie liczby posłów, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych czy likwidacja Senatu. Niewiele jednak znajdziemy pytań dotyczących spraw światopoglądowych, z powodu których Gowin wchodził w konflikty z Donaldem Tuskiem. Znajdziemy wprawdzie jedno pytanie na temat małżeństw osób homoseksualnych, ale np. na temat in vitro, aborcji czy związków partnerskich w ankiecie nie pada ani jedno słowo.

Jest to o tyle zaskakujące, że były minister bardzo często podkreśla, jak ważne są dla niego te kwestie. Nawet w opublikowanym pod koniec ubiegłego miesiąca liście otwartym do swoich kolegów z Platformy zaznaczał wagę "wspierania rodziny i tradycyjnych norm obyczajowych".

Jak odpowiada Gowin? W kwestiach ideowych pewny siebie

Po wypełnieniu formularza internauta otrzymuje informację, w ilu procentach jego odpowiedzi pokrywają się z poglądami Jarosława Gowina. Następnie wyniki ankiety można opublikować na Facebooku i obejrzeć odpowiedzi samego Gowina.

Przykładowo: polityk raczej jest za zmniejszeniem liczby posłów o połowę, raczej nie chce likwidacji Senatu i raczej chce wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Wszystkie odpowiedzi Gowina z kategorii "Obywatele i państwo" zaczynają się od słowa "Raczej".

W sprawach ideowych (których nie znajdziemy w ankiecie zbyt wiele) jest już pewniejszy siebie. Na przykład zdecydowanie przeciwstawia się odbieraniu przez państwo dzieci rodzicom w trudnej sytuacji materialnej, zdecydowanie chce wspierać rodziny wielodzietne oraz oczywiście zdecydowanie nie chce równych praw dla małżeństw homoseksualnych.

Szaleństwo na Twitterze. "A ile jest Gowina w Gowinie?"

Pojawiający się na końcu ankiety "Jarosław Gowin zgadza się z Tobą w X procentach" robi w internecie furorę. Twitter oszalał na tym punkcie - jego użytkownicy prześcigają się w deklaracjach, "ile w każdym z nich jest Gowina". "69 proc. Gowina w Szackim. Ta ankieta Gowina to takie pożegnanie z Platformą" - donosi dziennikarz "Polityki" Wojtek Szacki. "Jeśli na każde pytanie odpowiesz "trudno powiedzieć", to Jarosław Gowin zgadza się z tobą w 55 proc." - zauważa z kolei Rafał Hirsch, dziennikarz TVN CNBC.

 

Fot. Twitter.com

"Czy jesteś za in vitro? Czy jesteś za przymusem rodzenia przez zgwałcone kobiety? Czy jesteś za renegocjacją konkordatu? #niezadanepytania" - to z kolei Zbigniew Hołdys.

 

Fot. Twitter.com

Ciekawe pytanie pada ze strony dziennikarza "Wprost" Michała Majewskiego: "A ile jest Gowina w Gowinie?".

Więcej o: