Niemcy. Przełom dla związków partnerskich. Mogą się wspólnie rozliczać

Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków musi się również odnosić do osób żyjących w zarejestrowanych związkach. Odmówienie im tego prawa jest niezgodne z konstytucją - ogłosił dzisiaj w werdykcie Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe w Niemczech.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe przepisy dotyczące zrównania w prawie podatkowym zarejestrowanych związków partnerskich z małżeństwami mają być znowelizowane wstecz od 1 sierpnia 2001 roku. Obecne regulacje dotyczące wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków miałyby przejściowo, do uchwalenia nowych przepisów, obejmować również zarejestrowane związki partnerskie.

Przy wspólnym rozliczeniu podatkowym dochody małżonków rozłożone są równomiernie na mężczyznę i kobietę, co przy dużych różnicach w dochodach może przynieść pewne oszczędności.

Dzieci włączone do wspólnego opodatkowania?

W Niemczech toczy się dyskusja na temat włączenia dzieci do wspólnego opodatkowania. Większość polityków CDU chciałaby zasadę wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków zmienić we wspólne rozliczenie podatkowe rodzin. Zrównanie w prawie podatkowym zarejestrowanych związków partnerskich chadecja odrzuciła na mocy uchwały partii. Ostateczną decyzję w tej sprawie CDU świadomie pozostawiła Federalnemu Trybunałowi Konstytucyjnemu.

SPD: Obalić faworyzowanie w prawie podatkowym małżeństw

Tymczasem FDP nie myśli o generalnym zniesieniu zasady wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków, ale ewentualnie o dalszych świadczeniach uzupełniających dla dzieci. Liberałowie uważają, że zarejestrowane związki partnerskie powinny zostać w ustawie o podatku dochodowym zrównane z małżeństwami heteroseksualnymi. Tymczasem SPD chce obalić faworyzowanie w prawie podatkowym małżeństw albo przynajmniej ograniczyć i przekształcić w nową "taryfę partnerską" zakładającą indywidualne opodatkowanie małżonków.

Z kolei Zieloni chcieliby zasadę wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków pomału zastąpić "rozliczeniem indywidualnym z prawem przeniesienia na partnera minimum socjalnego" - z pełnym uwzględnieniem związków partnerskich tej samej płci. Natomiast partia Die Linke chciałaby znieść zasadę wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków.

W związku z dzisiejszym, przełomowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, spekuluje się, że następnym krokiem w niemieckim prawie będzie umożliwienie parom homoseksualnym możliwości adopcji dzieci.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: